• تهران، پونک، عدل شمالی، بلوار کمالی جهاد، کوچه یکم، پلاک یکم، واحد اول
تلفن همراه
09121184963
تلفن دفتر
03136343448
ساعات کاری
شنبه تا پنجشنبه ۹ تا ۲۰
جکوزی چیست؟

جکوزی چیست؟

مزایای استفاده از وان جکوزی

جکوزی چیست؟

جکوزی،به محیط بسته حوضچه مانندی گفته می شود که آب موجود در آن برای ماساژ عضلات بدن با فشار زیاد استفاده می شود. از جکوزی و تجهیزات جکوزی برای ماساژ در آب و رفع خستگی استفاده می‌شود. از نظر ظرفیت جکوزی‌ها به دو نوع تک نفره و چند نفره تقسیم‌بندی می‌شوند ، در جکوزی های تک نفره،پس از هربار استفاده آب جکوزی خالی می گردد. جکوزی های چند نفره دارای انواع دو، چهار، شش، هشت و دوازده نفره می‌باشند. یکی از روش‌های درمانی موثر در تسکین درد استخوان‌ها و مفاصل،ماساژ در آب می‌باشد. آنها یا در محل مد نظر ساخته می‌شوند و یا اینکه پیش ساخت شده و در محل مورد نظر نصب می‌شوند.

 

اجزای اصلی جکوزی خانگی

جکوزی های خانگی در حالت کلی دارای یکی سری تجهیزات اصلی هستند مانند: شیر آلات، موتور یا پمپ اصلی، لوله های هدایت کننده، نازل های خروجی، چاهک خروج آب. در کنار این موارد، جکوزی های خانگی برحسب نوع و تنوع موجود در بازار می توانند دارای تجهیزات اضافی نیز باشند.

Jacuzzi equipment

 

تاریخچه جکوزی

در سال 1915، شرکت جکوزی توسط جوکوندو جکوزی، یکی از هفت برادر ایتالیایی که در اوایل دهه 1900 به کالیفرنیا مهاجرت کردند، تأسیس شد. برادران جکوزی شروع به ساخت ملخ های چوبی برای ارتش آمریکا کردند و در مدت زمان کوتاهی توانستند، در صنعت ساخت هواپیما پیشرفت های بسیاری کرده و به یکی از قطب های بزرگ ساخت هواپیما تبدیل شوند. متأسفانه زمانی که جوکوندو جکوزی در حال انجام یک پرواز آزمایشی در یکی از هواپیماهای خود در سال 1921 بود، کشته شد.

با این حال، برادران جکوزی به تجارت نوآورانه خود ادامه دادند و علاقه بیشتری به هیدرولیک و ترمودینامیک پیدا کردند و در نهایت به سمت تجهیزات کشاورزی رفتند و یک پمپ کشاورزی منحصر به فرد ایجاد کردند. این فناوری پمپ زمانی بیشتر مورد استفاده قرار گرفت که برادر کوچکتر، پسری داشت که مبتلا به آرتریت روماتوئید نوجوانان مبتلا شده بود. کاندیدو جکوزی توانست تأثیر مفیدی را که جلسات منظم آب درمانی پسرش در بیمارستان بر سلامت او می‌گذارد ببیند و تصمیم گرفت پمپی بسازد که بتواند این جلسات را در خانه بازسازی کند. در طول دهه 1950، این توسعه ادامه یافت و تجارت پمپ قابل حمل جکوزی، به ویژه در بیمارستان ها و مدارس، رونق گرفت.

دهه 1970 شاهد تولد وان آب گرمی بود که ما به عنوان یک جکوزی سنتی آن را می شناسیم. زمانی که این شرکت یک پمپ جت آب و هوا را در یک «وان حمام» بزرگ قرار داد که شامل گرمایش، فیلتر و پمپ بود و ظرفیت آن یک نفر بود. بعد از آن و در دهه‌های اخیر، شرکت‌های دیگری در زمینه تولید جکوزی و حمام‌های آبگرم گردابی شروع به کار کردند، اما این نام خانوادگی یک خانواده مهاجر ایتالیایی به دلیل آنکه اولین بار وان های آبگرم را ساخته و تولید کردند بر روی آن مانده و امروزه ما آنرا با نام جکوزی می شناسیم و به لطف تکنیک‌ها و خلاقیت‌های نوآورانه آنها، امروزه استفاده از جکوزی ها جهت آبدرمانی، تفریح، سرگرمی و غیره رواج پیدا کرده است.

 

انواع سایز جکوزی

مهمترین نکته در انتخاب سایز مناسب جکوزی، ابعاد محیطی است که جکوزی در آن نصب و یا ساخته می شود. همچنین باید در نظر بگیرید که چند نفر به طور همزمان میخواهند از استخر استفاده کنند. جکوزی ها به صورت بتنی یا پیش ساخته می باشند. یکی از انواع جکوزی های پیش ساخته، جکوزی بادی بوده و قیمت کمتری نسبت به سرامیکی دارد و سبک و قابل حمل می‌باشند. در مورد سایز استاندارد جکوزی، می توان گفت که متاسفانه چیزی به نام اندازه استاندارد جکوزی وجود ندارد. به عنوان مثال، یک جکوزی چهار نفره بسته به اندازه، شکل و نیاز به فضای شخصی، ممکن است به راحتی تنها برای دو یا سه بزرگسال مناسب باشد. همچنین، پیکربندی نشیمنگاه، عمق آب و عرض وان همگی می توانند از مدلی به مدل دیگر در جکوزی ها متفاوت باشد. فروشندگان جکوزی ، وان های آب گرم را به سه دسته کوچک، متوسط ​​و بزرگ دسته بندی می کنند:

جکوزی کوچک (2 تا 4 نفر)

ابعاد در نظر گرفته شده برای وان جکوزی کوچک در هنگام ساخت، طول وان بین 110 تا 140 و عرض وان بین 70 الی 75 می‌باشد. معمولا دو یا سه نفر می باشد.

جکوزی متوسط ​​(4-6 نفر)

. ابعاد وان جکوزی خانگی در این دسته از محصولات با طول 140 الی 160 و عرض 70 الی 80 سانتی متر می‌باشد. این نوع جکوزی ها مناسب برای 4 تا ۶ نفر می باشد.

جکوزی بزرگ (بیش از ۷ نفر)

اگر یک جکوزی بتواند هفت نفر یا بیشتر را در خود جای دهد، بزرگ در نظر گرفته می شود. وان جکوزی با سایز بزرگ برای منازلی که محدودیت فضا برای نصب انواع وان جکوزی خانگی را ندارند، یک انتخاب ایده‌آل می‌باشد. ابعاد طول و عرض وان در این سایز بیش از 200 سانتی متر است.

علاوه بر طول، عرض و ارتفاع، اندازه گیری سومی وجود دارد که هنگام در نظر گرفتن یک جکوزی به کار می رود: عمق آب. به طور معمول، یک جکوزی تا زمانی که آب حدود پنج اینچ از لبه آن فاصله داشته باشد پر می شود. اینکه چه مقدار از بدن شما در زیر آب است تا حدی به اندازه و شکل بدن شما و همچنین به اندازه و شکل ساختار جکوزی بستگی دارد. برخی از صندلی های جکوزی بسیار پایین هستند، در حالی که برخی دیگر بالاتر هستند. کودکان و بزرگسالان کوتاه قدتر ممکن است صندلی کم عمق تر را ترجیح دهند. بزرگسالان قد بلندتر تمایل به صندلی های عمیق تر دارند. ابعاد کلی جکوزی ها به صورت زیر می باشد:

_ابعاد جکوزی 2 نفره
یکی از کوچک‌ترین جکوزی‌ها که دارای ابعاد کوچکی است ، جکوزی های دو نفره می باشد. این جکوزی ها ، می‌تواند دو نفر را که رو در رو می‌نشینند در خود جای دهد، اما اگر بخواهید دراز بکشید، فقط می‌توان از آن به تنهایی استفاده کرد.

_ابعاد جکوزی 4 نفره
یک جکوزی متوسط ​​مربعی و چهار نفره دارای ابعاد بزرگتری از جکوزی های دو نفره می باشد. اگرچه این مدل‌ها برای چهار نفر تبلیغ می‌شوند، اما معمولاً با دو یا سه نفر راحت‌تر هستند.

_ابعاد جکوزی 6 نفره
وان جکوزی 6 نفره جزء دسته کوچک رو به متوسط می باشد و ابعاد ساخت وان جکوزی خانگی در این حالت بر این اساس تعیین می‌شود. این سبک جکوزی برای حمام‌های با فضای متوسط در نظر گرفته می‌شود.

_ابعاد جکوزی 8 نفره
ابعاد تعیین شده برای طول و عرض این نوع از جکوزی ها، از دسته اندازه‌های استاندارد تعیین شده برای وان‌های بزرگ پیروی می‌کند.

 

فواید و مزایای جکوزی در خانه

شاید به نظر برسد که استفاده از جکوزی خانگی به صرفه نیست. چراکه هر وقت اراده کنید می توانید به نزدیک ترین استخر نزدیک محل زندگیتان مراجعه کنید و از امکانات آن بهره مند شوید.

علاوه بر بحث بهداشتی استفاده از جکوزی های عمومی، اما وقتی به این فکر کنید که جکوزی در طول مشغله ها و گرفتاری های روزانه زندگی همه ما چقدر برای حفظ سلامتی مفید است حتما به فکر تهیه یک جکوزی برای منزل خواهید افتاد. علاوه بر این خرید جکوزی خانگی به صرفه جویی و زمان بندی بهتر برای کارهایمان کمک خواهد کرد. فواید استفاده از جکوزی به صورت کلی در موارد زیر خلاصه می شود.

کاهش استرس اصلی ترین مزیت جکوزی

تصور کنید که یک روز کاری بسیار سخت را پشت سر گذاشته اید و قوای عصبی شما به دلیل فشار روحی و دغدغه های محیط کاری تحلیل رفته است. استفاده از آب گرم جکوزی خانگی و موسیقی آرامی که در فضا پخش می شود می تواند به بازگشت آرامش ذهنی و روحی و کاهش اضطراب و استرس کمک کند.

همچنین ماساژ انجام شده توسط جت های جکوزی، بدن را ریلکس کرده و تنش ها را دور می کند و یک درمان فوری و قطعی برای برطرف کردن فشارهای استرسی شماست.

قلب و عروق سالم با جکوزی

غوطه ور شدن در آب باعث می شود تا قلب سخت تر کار کند و این کار کردن باعث می شود تا قلب سلامت تری داشته باشید. در واقع استفاده از جکوزی می تواند ورزشی مناسب برای قلب شما باشد. البته افرادی که بیماری های قلبی دارند، باید در استفاده از جکوزی مراقب باشند و حتما با پزشک معالج خود مشورت کنند.

خواب بهتر با آب گرم

خرید و استفاده از جکوزی خانگی آرامش بیشتری را در طول خواب به همراه دارد و کیفیت خواب را بالا می برد. در واقع آب گرم باعث می شود عضلات شما آرام شده و همین آرامش ایجاد شده برای بدن، برای شما خواب لذت بخشی را فراهم می کند.

باز کننده گرفتگی عضلات بدن

همان طور که گفته شد آب گرم به آرامش و تسکین بدن کمک می کند. بنابراین اگر ورزشکار هستید که از دردها و مصدومیت های طولانی رنج می برید یا اگر فردی هستید که دچار سانحه و شکستگی استخوان شده اید می توانید برای درمان از جکوزی استفاده کنید.

چنانچه فعالیت بدنی سنگین انجام داده اید و عضلات بدن شما گرفته است، گرمای آب و عمل ماساژ جت های تعبیه شده در جکوزی خانگی می توانند تاثیر مثبت و سریع بر باز کردن گرفتگی عضلات بدن داشته باشند.

فشار خون کنترل می شود

فعالیت بالای قلب در آب گرم جکوزی فشار خون را کاهش می دهد بر اساس تحقیقات دکتر توماس الیسون محقق کلینیک مایو، نشستن در حمام آب گرم می تواند فشار شما را کنترل کند. به شرطی که در این موارد با پزشک خود مشورت کنید.

به همین دلیل محققان به افراد مبتلا به فشار خون توصیه می کنند، روزانه 10 دقیقه از جکوزی خانگی استفاده کنند.

کنترل نسبی قند و وزن

گفته می شود استفاده از آب گرم می تواند به کاهش قند خون و وزن نیز کمک کند. البته در این موارد هیچ چیز بهتر از داشتن یک رژیم غذایی سالم نیست.

از دیگر فواید جکوزی می توان به موارد زیر اشاره کرد :

_ماساژ آبی: فشار بالای آب در جکوزی خانگی باعث ماساژ عضلات هنگام استحمام می شود.

_رفع درد: اگر کمردرد یا دردهای عضلانی، استخوانی یا ستون مهره ای دارید، استحمام در جکوزی، دردهای تان را از بین می برد.

_شادی و حس خوب: بعد از یک روز کاری سخت یا برای شاد کردن کودکان می توانید از جکوزی خانگی خودتان استفاده کنید و حس بهتری بگیرید.

_بهبود گردش خون: آب گرم در جکوزی درجه دمای شما را بالا می برد و باعث گشاد شدن رگ و عروق شما می شود که گردش خون شما را بهبود می بخشد.

_سوزاندن کالری در جکوزی: با نشستن در جکوزی به ازای هر ۱۵ دقیقه ۱۷ کالری می سوزانید .

 

معایب جکوزی خانگی

قیمت خرید و هزینه نگهداری بالا

اولین نقطه ضعف جکوزی خانگی به قیمت خرید بالا و هزینه های زیاد بابت استفاده و نگهداری از آن مربوط می شود. هر چند قیمت خرید این وسیله با توجه به ابعاد جکوزی خانگی و مدل آن متفاوت است و شاید بتوانید جکوزی دست دم با قیمت پایین تر بخرید.

اما خرید جکوزی دست دوم ریسک بالایی دارد، چون ممکن است اجزای داخلی آن از جمله پمپ، بلوئرها، شیر هوا، جت های مخصوص ماساژور، هیتر یا گرم کن، سنسور حرارتی و … خراب بوده و بعد از مدتی ایراد خود را نشان دهند.

از طرفی جکوزی خانگی نیازمند رسیدگی و شرایط نگهداری خاص بابت سرویس موتور پمپ و دیگر قسمت های خود می باشد، تا همیشه آب گرم و با فشار عالی محیا باشد. در نتیجه بهتر است پیش از اقدام به خرید جکوزی این مسائل را در نظر داشته باشید و به فکر بودجه مورد نیاز برای تعمیر جکوزی در آینده هم باشید.

زمینه ساز بیماری های باکتریایی در صورت عدم مراقبت صحیح

هر جا که آب در جریان باشد، فضا برای رشد و تکثیر قارچ ها و باکتری ها وجود دارد. مخصوصاً اگر به پاکیزگی محل رسیدگی هم نشود. این معضل در خصوص جکوزی خانگی هم صدق می کند و به همین راحتی فضا برای رشد انواع باکتری ها آماده می شود.

لازم به ذکر است که این باکتری های قابل رشد در جکوزی خانگی اکثراً در داخل جت های جکوزی خانه کرده و اثرات مخربی بر روی سلامتی پوست و موی فرد ایجاد می کند.

خطر برای زنان باردار

استفاده از جکوزی خانگی برای خانم های باردار توصیه نمی شود، چون گرمای آب جکوزی می تواند دمای بدن فرد را بالا ببرد. تحقیقات نشان داده است که استفاده زنان باردار از جکوزی می تواند باعث ایجاد یک نوع اختلال عصبی به نام آنانسفلی در بچه شود.

بنابراین بهتر است زنان باردار از جکوزی خانگی استفاده نکرده یا لااقل با پزشک خود در این خصوص مشورت کنند.

سختی های هنگام نصب

در کنار هزینه های سنگین برای خرید جکوزی، باید فکری هم به حال مقدمات مورد نیاز به منظور نصب و راه اندازی این وسیله بکنید. مطمئنا در خانه هایی که لوله کشی فاضلاب مختص جکوزی در نظر نگرفته شده است، بایستی اقدامات لازم برای اجرای لوله کشی جکوزی خانگی انجام شود.

قسمتی از این اقدامات به خراب کاری زمین و خواباندن لوله های فاضلابی و اتصال آن به رایزر فاضلاب در ساختمان مربوط می شود. همچنین اگر در هنگام اجرای لوله کشی آب ساختمان خط لوله آب سرد و گرم جداگانه برای جکوزی در نظر نگرفته شده، لازم است تا لوله کشی مورد نیاز صورت گرفته و انشعاب لوله آب به سمت جکوزی هدایت شود.

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات ما


هزینه تعمیر کولر گازی چقدر است؟
 • ۲۵
 • شهریور
 • هزینه تعمیر کولر گازی چقدر است؟

  چرا تعمیر کولر گازی از اهمیت زیادی برخوردار است؟ دوره و زمانه‌ های کولرهای آبی و مدام تا بالای پشت‌ بام رفتن ...

  سیستم تهویه مطبوع چیست؟ انواع سیستم تهویه مطبوع و کارکرد آن‌ها
 • ۲۵
 • شهریور
 • سیستم تهویه مطبوع چیست؟ انواع سیستم تهویه مطبوع و کارکرد آن‌ها

  تهویه مطبوع چیست؟ تهویه مطبوع به طور دقیق عبارت است از  فن آوری رساندن شرایط طرح داخل به شرایط استاندارد یا آسایش ...

  تاسیسات چیست و چه کارایی دارد؟
 • ۲۹
 • شهریور
 • تاسیسات چیست و چه کارایی دارد؟

  تاسیسات چیست؟ در دنیا ی  امروز تامین آسایش بشر یکی از اهدف اصلی است به همین دلیل نقش تاسیسات مکانیکی به عنوان ...

  تأسیسات مکانیکی ساختمان چیست؟
 • ۲۹
 • شهریور
 • تأسیسات مکانیکی ساختمان چیست؟

  تأسیسات مکانیکی ساختمان شامل مجموعه ای از سازه ها و اجزایی است که ساختار سیستم های داخلی ساختمان را جهت بهبود سطح آسایش ...

  ارتباط با ما


  شماره تماس

  09131109867

  ادرس

  اصفهان-آبشار سوم-مجتمع رویال سنتر

  پست الکترونیک

  Mashayekhi.tec@gmail.com