• تهران، پونک، عدل شمالی، بلوار کمالی جهاد، کوچه یکم، پلاک یکم، واحد اول
تلفن همراه
09121184963
تلفن دفتر
03136343448
ساعات کاری
شنبه تا پنجشنبه ۹ تا ۲۰
خانه هوشمند چه تاثیری بر زندگی آینده دارد؟

خانه هوشمند چه تاثیری بر زندگی آینده دارد؟

خانه هوشمند با تکنولوژی در‌حال پیشرفت امروز به یک ضرورت تبدیل شده است. در گذشته، به خانه‌های هوشمند به عنوان سبک زندگی مجلل نگاه می‌شد ولی امروزه قسمت مهمی از زندگی ما است. همانطور که امروز زندگی بدون گوشی هوشمند برای ما غیر‌قابل‌تصور است، در‌آینده‌ای نزدیک همین اتفاق درمورد خانه‌های هوشمند خواهد‌افتاد.

خانه اتوماسیون شده یا همان خانه هوشمند در‌واقع به معنی همکاری تکنولوژی و سرویس ها به وسیله یک شبکه ارتباطی است که کیفیت زندگی را برای ما بالا‌تر می‌برد و راحتی و آسایش را برای ما به همراه می‌آورد.

00

در خانه هوشمند لامپ‌ها، اسپیکر، دوربین‌ها، سیستم امنیتی، سیستم گرمایشی و سرمایشی، سیستم آبیاری و حتی اجاق گاز و لباس‌شویی شما، همه و همه با استفاده از تلفن همراه قابل کنترل هستند. در واقع این کاربردی از اینترنت اشیا یا IOT است. IOT به زبان ساده به معنی اتصال دستگاه‌های مختلف به یکدیگر به کمک اینترنت است که زندگی را برای ما راحت‌تر و لذت‌بخش‌تر کرده‌است.

با اتوماسیون کردن خانه و در‌واقع به کارگیری اینترنت اشیا شما می‌توانید خانه خود را آن‌طور که می‌خواهید کنترل کنید برای مثال این امکان را دارید که در حالی که در خانه خود نشستید به گل‌های ویلایتان آب بدهید ویا نور چراغ‌ها و موسیقی اسپیکر خود را مطابق با احساس و نیاز خود تنظیم کنید. اتوماسیون کردن خانه علاوه بر اینکه زندگی را برای شما راحت تر می‌کند، با هزینه کمی ارزش خانه یا ویلای شما را بسیار بالا می‌برد.

خانه هوشمند چیست؟

اتوماسیون خانگی یا همان هوشمندسازی خانه به معنی داشتن سیستمی است که به طور اتوماتیک کنترل وسایل را از راه دور برای شما مهیا می کند. شما با استفاده از سیستم هوشمند خانه می توانید کنترل زمان آبیاری، سیستم امنیتی خانه، دوربین ها و یا سایر وسایل خانه مانند یخچال یا اجاق گاز ویا حتی سیستم تهویه هوا را فقط با تلفن همراه خود در دست بگیرید. مصالح خانه‌های هوشمند با خانه‌های معمولی تفاوتی ندارد و فقط با نصب یک‌سری از تجهیزات می‌توان خانه را هوشمند کرد.

خانه‌‌های هوشمند در مقایسه با دیگر خانه‌‌های معمولی، امن تر، راحت تر و با کیفیت تر هست. این خانه‌ها شرایط زندگی را برای افراد معلول و سالمند بسیار ارتقا می‌دهد، همچنین به کسانی که از حیوانات خانگی نگهداری می‌کنند بسیار کمک می‌کند. اتوماسیون کردن خانه این امکان می‌دهد که فقط با نصب یک برنامه بر روی گوشی موبایل، تک تک اعضا خانواده بتوانند سناریو‌های متفاوتی با توجه به علایق و نیاز‌های خود تعریف کنند. با این سیستم‌های هوشمند، شما زمان بیش‌تری برای استراحت و گذراندن وقت با عزیزانتان دارید.

02
 • بلندگو‌های هوشمند: اسپیکر هوشمند به شما این امکان را می دهد که به موسیقی دلخواهتان را در هر اتاق به صورت مجزا یا به طور همزمان در کل خانه گوش دهید. علاوه بر این‌ها این سیستم می تواند به دیگر سیستم‌ها مثل سیستم روشنایی نیز متصل شود و به صورت هماهنگ با چراغ‌ها کار کند.
 • ترموستات هوشمند: از هرجایی که هستید می‌توانید دما‌ی خانه را آن طور می خواهید کنترل کنید. این سیستم با صرفه‌جویی در مصرف انرژی هزینه قبوض را به شدت کاهش می‌دهد.
 • لوازم خانگی هوشمند: تمامی لوازم منزل مانند اجاق گاز، یخچال، لباس شویی و… را هوشمند کنید و با تلفن همراه خود آن‌ها را کنترل کنید
 • پارکینگ هوشمند: با هوشمند کردن در پارکینگ شما می‌تونید فقط با یک کلیک در پارکینگ خود را باز یا بسته کنید. با اتوماسیون کردن در پارکینگ می‌توانید به طور موقت به مهمان‌های خود دسترسی بدهید. در صورت باز ماندن در پارکینگ نیز سیستم به شما هشدار می‌دهد و شما می‌توانید از هر‌جایی که هستید دستور بسته شدن در را بدهید.

پرده هوشمند: لازم نیست مدام پرده را باز و بسته کنید فقط با فشار دادن یک دکمه می‌توانید این کار را بکنید. فرقی هم  ندارد چه نوع پرده ای داشته باشید.

دوربین: با داشتن دوربین هوشمند می توانید خانه خود را در هر مکان و زمانی به صورت زنده تماشا کنید. جالب است بدانید که برای هوشمند کردن دوربین‌ها لازم نیست دوربین جدید وصل کنید و می‌توانید با نصب یک سنسور دوربین‌های قدیمی خود را نیز هوشمند کنید.

دلایلی که خانه هوشمند زندگی شما را تکامل میدهد

 • آرامش و آسایش خیال
 • امنیت بیش‌تر
 • آسان کردن زندگی
 • کاهش هزینه ها
 • مدیریت انرژی
 • ایمنی بیش‌تر
 • جذاب‌تر کردن محیط خانه
 • امکان تعریف سناریو‌های مختلف
 • آرامش ذهنی
 • کنترل منزل از راه دور

1- شخصی سازی و تعریف سناریوها

اسمارت هوم ها خانه‌هایی مخصوص به خودتان هستند و می‌توانید همۀ امکانات آن را بر اساس تمایلات خودتان تغییر دهید.

یکی از مواردی که باعث قدرتمند شدن خانه های هوشمند می‌شود، سناریوهای هوشمند هستند. بسیاری از کارها در خانه، به صورت تکراری و پشت سر هم تعریف می‌شوند. به عنوان مثال ممکن است زمان بیدار شدن قهوه‌جوش را روشن کنید، پرده‌ها را باز کنید، چراغ‌ها را روشن کرده و سیستم دزدگیر را غیرفعال کنید.

در خانۀ هوشمند نیازی نیست همۀ این کارها را خودتان انجام دهید. کافی است یک سناریو تعریف کرده و رأس ساعت خاصی، خود خانه موارد بالا را انجام می‌دهد.

03 3
خانه ه

2- کنترل خانه از هر کجا

هوشمندسازی برای شما امکانی را فراهم می‌کند که بتوانید با تلفن همراه از هر کجای دنیا خانه را ببینید و بخش‌های مختلف آن را کنترل کنید.

بنابراین همۀ نگرانی‌های روشن ماندن چراغ‌ها، خطر نشت گاز، باز ماندن درب پارکینگ و … از بین خواهد رفت.

شرکت های هوشمند سازی مانند تپ لایف این امکان را در یک اپلیکیشن تماماً فارسی و یکپارچه ارائه می‌دهد. در نتیجه نیازی نیست برای هر یک از بخش‌ها یک برنامه در تلفن همراه خود داشته باشید. یک برنامۀ جامع، پاسخ‌گوی همۀ نیازهای شما برای کنترل خانه خواهد بود.

3- بازگشت سرمایه

خانۀ هوشمند به مرور سرمایۀ اولیه را به شما برمی‌گرداند. اما چطور این کار را انجام می‌دهد؟

 1. افزایش ارزش خانه
 2. کاهش مصرف انرژی با حذف راه‌های هدر رفتن آن
 3. اصلاح الگوی مصرف، با اندازه‌گیری میزان مصرف انرژی هر دستگاه
04

قیمت خانه هوشمند

سوالی که معمولاً پیش می‌آید این است که هزینه طراحی خانه هوشمند چقدر است؟

پاسخ این سوال، بستگی به موارد زیادی دارد و در نتیجه برای هر پروژه متفاوت است. برخی از عوامل مؤثر در قیمت هوشمند سازی خانه عبارتند از:

1- سطح هوشمند سازی

زمانی که می‌خواهید خانه خود رو هوشمند کنید، نیازی نیست که در همان ابتدا همه امکانات هوشمند را با هم پیاده‌سازی کنید. در نتیجه می‌توانید با بودجه کمی شروع کرده و به مرور زمان خانه هوشمندتان را گسترش دهید.

البته باید توجه داشت که این امکان برای هوشمند سازی بیسیم ممکن و کاملاً بدون دردسر است.

2- متراژ خانه

متراژ خانه از جمله عواملی است که تأثیر مستقیمی روی قیمت خانه های هوشمند می‌گذارد، چرا که با بالا رفتن متراژ، نیاز به تجهیزات بیشتری برای هوشمند سازی است.

3- تجهیزات هوشمند

با محبوبیت خانه و آپارتمان هوشمند، شرکت‌های زیادی دست به تولید تجهیزات هوشمند زده‌اند. در نتیجه در بازه‌های قیمتی متفاوت می‌توانید این تجهیزات را خریداری کنید.

حریم خصوصی و امنیت در خانه هوشمند

زمانی که از حریم خصوصی در خانه هوشمند حرف می زنیم، منظورمان اطلاعاتی است که شما درباره ی عادت ها و اتفاقات روزمره ی خانه، همسایه ها، دوستان و یا حیوان خانگی تان به شرکت های فناوری، چه بزرگ و چه کوچک می دهید.

شما در مقابل اطلاعاتی که می دهید:

 • در وقت و هزینه های خود صرفه جویی می کنید
 • یک راه آسان برای کنترل کردن ابزار خانه به دست می آورید
 • میزان مصرف انرژی را به دست می گیرید
 • و موارد دیگری که رفاه زندگی شما را بالا می برند.

اینکه یک شرکت با اطلاعات شما چه می کند بستگی به سیاست های آن شرکت دارد.

مثلا ممکن است شرکتی که با آن قرارداد بسته اید، اطلاعات شما را در اختیار نفر سوم (شرکتی سازنده ی اپلیکیشن) قرار دهد. شاید مایل نباشید حجم زیادی از اطلاعاتتان را در اختیار گجت ها قرار دهید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات ما


هزینه تعمیر کولر گازی چقدر است؟
 • ۲۵
 • شهریور
 • هزینه تعمیر کولر گازی چقدر است؟

  چرا تعمیر کولر گازی از اهمیت زیادی برخوردار است؟ دوره و زمانه‌ های کولرهای آبی و مدام تا بالای پشت‌ بام رفتن ...

  سیستم تهویه مطبوع چیست؟ انواع سیستم تهویه مطبوع و کارکرد آن‌ها
 • ۲۵
 • شهریور
 • سیستم تهویه مطبوع چیست؟ انواع سیستم تهویه مطبوع و کارکرد آن‌ها

  تهویه مطبوع چیست؟ تهویه مطبوع به طور دقیق عبارت است از  فن آوری رساندن شرایط طرح داخل به شرایط استاندارد یا آسایش ...

  تاسیسات چیست و چه کارایی دارد؟
 • ۲۹
 • شهریور
 • تاسیسات چیست و چه کارایی دارد؟

  تاسیسات چیست؟ در دنیا ی  امروز تامین آسایش بشر یکی از اهدف اصلی است به همین دلیل نقش تاسیسات مکانیکی به عنوان ...

  تأسیسات مکانیکی ساختمان چیست؟
 • ۲۹
 • شهریور
 • تأسیسات مکانیکی ساختمان چیست؟

  تأسیسات مکانیکی ساختمان شامل مجموعه ای از سازه ها و اجزایی است که ساختار سیستم های داخلی ساختمان را جهت بهبود سطح آسایش ...

  ارتباط با ما


  شماره تماس

  09131109867

  ادرس

  اصفهان-آبشار سوم-مجتمع رویال سنتر

  پست الکترونیک

  Mashayekhi.tec@gmail.com