دریچه هوای برگشت

دریچه هوای برگشت

دریچه هوای برگشت

وجود یک دریچه هوا ی بازگشتی مناسب برای تهویه ی هر خانه ای مورد نیاز است و تنها تعداد کمی از افراد از نحوه ی عملکرد و کارایی این دریچه ها آگاه هستند.

همانطور که می دانید اگر خانه تان به یک سیستم تهویه مجهز باشد، در پشت دیوار های خانه، مجموعه ای از کانال های هوا وجود دارد که از دید شما پنهان شده است. این کانال ها به تمامی اتاق های شما راه دارند و مسیری جهت عبور جریان هوا برای سرمایش یا گرمایش ایجاد می کنند. پس لازم است بدانید که اگر دریچه هوای بازگشتی مناسبی وجود نداشته باشد، امر تهویه تقریبا غیر ممکن به نظر می رسد.

دریچه هوای برگشت چیست؟

 

دریچه ی برگشت هوا جزو مهم ترین اجزای یک سیستم AC است که به طور جامع وظیفه ی تنفس سیستم را دارد. معمولا این دریچه ها روی دیوار نصب شده و فاقد مکانیزم کنترلی باز و بسته کردن جریان هوا می باشند.

 

دلایل اهمیت دریچه هوای برگشت

 

وظیفه ی دریچه هوای برگشت بازگرداندن هوای تهویه شده در فضا، به دستگاه تهویه مطبوع و از طرفی دیگر جذب هوای خانه به داخل است. از لحاظ ظاهری، دریچه های برگشت هوا به دو صورتِ دریچه های برگشت چهار گوش ( مربعی یا مستطیلی ) و دریچه های برگشت گِرد ساخته می شوند. از لحاظ کاربرد هم این دریچه های برگشت، به دو مدل سقفی و دیواری تقسیم می شوند. همچنین علاوه بر شکل ظاهری یا کاربرد دریچه های برگشتی عوامل دیگری مانند: محدودیت های معماری فضا، محل نصب، سرعت جریان هوا، سطح مفید دریچه نیز می تواند در انتخاب کردن و استفاده از هر دریچه موثر باشد.

 

با توجه به توضیحات بالا دریچه های هوای برگشتی به موارد زیر تقسیم می شوند:

 

 1. دریچه هوای برگشت گرد سقفی
 2. دریچه هوای برگشت چهار گوش سقفی
 3. دریچه هوای برگشت چهار گوش دیواری
 4. دریچه هوای برگشت گرد دیواری

 

اهمیت نصب دریچه برگشت هوا

 

 از مهم ترین اهداف نصب دریچه های برگشت هوا، به وجود آمدن و حفظ چرخه گردش هوا در ساختمان و جذب هوای داخل خانه جهت انجام عملیات سرمایش و گرمایش می باشد. سیستم تهویه مطبوع با جا به جایی متداوم هوای داخل خانه و تهویه ی آن، هوای تازه تری را برای شما به ارمغان می آورد و به طور کلی هوای فعلی را با هوای جدید جایگزین می کند. همچنین لازم به ذکر است که در طی این فرآیند گرد و غبار موجود در خانه را هم می گیرد. البته با چرخش مداوم هوا و جذب گرد و غبار ها ممکن است عملکرد دستگاه AC دچار اختلال شود اما اصلا نگران نباشید زیرا معمولاً فیلترهای نصب شده بر روی دریچه‌های برگشت هوا، قابل تعویض هستند و شما عزیزان می توانید برای حفظ و افزایش کارکرد دستگاه AC این فیلتر ها را به صورت دوره ای و منظم تعویض نمایید.

 

تفاوت دریچه هوای رفت و برگشت

 

دریچه های رفت، نقش توزیع هوای تهویه شده در اتاق ها را دارند و به همین دلیل شما می‌توانید به آسانی جریان هوای مطبوع خروجی را احساس کنید. همچنین دریچه‌ های رفت با داشتن دمپرها، به باز و بسته کردن دریچه کمک می کنند.

 

دریچه هوای رفت

 

دریچه های برگشت معمولا بزرگ تر از از دریچه های رفت هستند و هوایی از آن ها خارج نمی شود و حتی هوای موجود در فضا را جذب کرده و از طریق کانال‌های برگشت هوا به دستگاه منتقل می‌کنند. همچنین دریچه برگشت دمپر باز و بسته کردن ندارد.

نکته: توصیه می شود در پشت دریچه برگشت، فیلتر نصب شود تا گرد و غبار جذب شده به سیستم AC آسیبی نرساند.

 

 چگونگی بیشینه کردن عملکرد دریچه هوا

 

با رعایت این 3 مورد می توانید به عملکرد بهتر دریچه های رفت و برگشت کمک کنید.

 

 1. دریچه‌ها را هرگز نبندید.

حتی اگر در اتاقی حضور ندارید هم، هیچ کدام از دریچه ها را نبندید زیرا با بستن هر یک از دریچه ها، فشار زیادی به کانال ها وارد می شود که ممکن است انجام این اشتباه با افزایش هوای اضافی در کانال ها، منجر به ایجاد مشکلات زیادی بشود.

 

 1. دریچه‌ها را به هیچ عنوان مسدود نکنید.

به خاطر داشته باشید که هرگز به صورت عمدی یا غیر عمدی موجب مسدود شدن مسیر هوایی دریچه ها نشوید و از نبودن موانع، جلوی دریچه ها اطمینان حاصل فرمایید.

 

 1. دریچه‌ها را مرتباً تمیز کنید.

لازم است دریچه های برگشت هوا به دلیل جذب گرد و غبار ها به صورت دوره ای تمیز شوند زیرا اگر دریچه ها کثیف باشند علاوه بر این که خودتان را در معرض هوایی آلوده و مضر قرار می دهید، با انباشته شدن این ناخالصی ها در دستگاهAC  موجب اختلال در عملکرد آن می شوید. پس همانطور که گفتیم، تمیز کردن دریچه می تواند هزینه های تعمیر را کاهش دهد که شما عزیزان می ‌توانید دریچه برگشت خود را با استفاده از جاروبرقی یا دستمال و مقداری ماده شوینده تمیز کنید.

نکته: برای اینکه پس از نصب دریچه ی هوای بازگشتی شاهد گردش مناسب هوا و توزیع صحیح دما باشید، بهتر است دریچه به درستی جاگذاری شود. در غیر اینصورت دریچه بازگشتی هوا عملکرد مناسبی نخواهد داشت.

 

تعداد دریچه هوای بازگشتی مورد نیاز

 

به صورت استاندارد هر اتاقی لازم است یک دریچه هوای برگشتی داشته باشد البته اگر اتاق زیادی بزرگ باشد، به تعبیه چند دریچه برگشت نیاز است. پس ساختمانی که در بیشتر اتاق هایش دریچه برگشت وجود دارد، دارای بهترین پیکربندی می باشد که این امر کمک بسیاری به گردش هوا می کند البته در برخی ساختمان ها هم نصب تنها یک یا دو دریچه برگشت کافی است.

 

جنس دریچه هوای بازگشتی

 

جنس بدنه و دیگر اجزای یک دریچه هوای بازگشتی از عوامل تعیین کننده برای طول عمر و کیفیت آن می باشند. پس لازم به ذکر است حتما در زمان انتخاب، به مقاوت آن در برابر رطوبت، حرارت بالا یا پایین نیز دقت کنید.

 

جمع بندی

در این مطلب سعی کردیم انواع دریچه هوای برگشت و اهمیت این دریچه ها را به بهترین نحو بیان کنیم. اگر پس از خواندن این مقاله مایل به خریدی ارزان و با کیفیت هستید، اصلا نگران نباشید زیرا، مؤسسه فنی مشایخی از برترین ارائه دهندگان انواع دریچه های برگشتی و دیگر خدمات می باشد که خیال شما را از بابت کیفیت راحت می کند و شما عزیزان می توانید با مراجعه به سایت ما علاوه بر مشاهده ی محصولات، خریدی امن و راحت را تجربه کنید.

 

هدف از استفاده از دریچه هوای برگشت ، بازگرداندن هوای تهویه شده در فضای مورد نظر به دستگاه تهویه مطبوع می باشد. از نظر شکل ظاهری، دریچه برگشت هوا به دو صورت  دریچه هوای برگشت چهار گوش و گرد ساخته می شود. از لحاظ نوع کاربرد هم این دریچه های برگشت به دو نوع سقفی و دیواری تقسیم می شوند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته بندی


مقالات ما


دریچه بازدید
 • ۱۳
 • اردیبهشت
 • دریچه بازدید

  اهمیت دریچه بازدید در ساختمان   دریچه بازدید یکی از انواع دریچه هایی است که برای دسترسی به تأسیسات ساختمان مورد استفاده قرار ...

  دریچه اسلوت
 • ۱۳
 • اردیبهشت
 • دریچه اسلوت

  دریچه اسلوت چیست؟   آیا می دانید دریچه اسلوت چه نوع دریچه ای است و برای افزایش تهویه مطبوع در چه مکان ...

  جعبه کلکتور
 • ۱۳
 • اردیبهشت
 • جعبه کلکتور

  جعبه کلکتور کاربردها و معیارهای خرید آن   همه روزه شاهد پیشرفت های زیادی در زمینه ی لوله کشی آب، فاضلاب، گاز ...

  دریچه چوبی
 • ۱۳
 • اردیبهشت
 • دریچه چوبی

  کاربرد دریچه ی چوبی و انواع آن دریچه چوبی از جمله المان های متناسب با طراحی چوب در دکوراسیون داخلی فضاهای مدرن امروزی ...

  ارتباط با ما


  شماره تماس

  09131109867

  ادرس

  اصفهان-آبشار سوم-مجتمع رویال سنتر

  پست الکترونیک

  Mashayekhi.tec@gmail.com