21 جولای, 2020

دریچه کولر آبی در اصفهان

دریچه کولر آبی پرکاربرد ترین و اساسی ترین نوع از دریچه هایی است که در ساختمان های اداری، تجاری و مسکونی به کار گرفته می شود. از این دریچه ها برای تنظیم میزان هوای ورودی کولر به فضاهای ساختمان استفاده می شود.

کانال کشی و تعبیه دریچه کولر در همه ساختمان ها، یکی از مراحل روند تکمیل ساخت و ساز است که پیمانکاران و مهندسین برای افزایش آسایش افراد انجام می دهند. می توان گفت در همه نقاط ایران (به استثنای مناطق شرجی که به دلیل رطوبت هوا نیاز به استفاده از اسپیلت دارند) دریچه کولر به علت اهمیت سیستم سرمایشی و گرمایشی، به عنوان یکی از پر مصرف ترین و کاربردی ترین دریچه های هوا شناخته می شود. از دریچه کولر برای هدایت هوای گرم هم می توان استفاده کرد، کافیست به جای کولر از یک سیستم گرمایشی (مثلاً هیتر گازی فن دار) استفاده کنید.

دریچه های کولر از لحاظ جنس بدنه به چند نوع تقسیم می شوند.

آشنایی با انواع کولر در اصفهان:

1- کولرهای گازی.

2- کولر های آبی.

کولر گازی در اصفهان:

انواع دریچه کولر در اصفهان

کولر گازی به کولری گفته می‌شود که برای تولید سرما از تبدیل گاز به مایع و مایع به گاز استفاده می‌کند. که این مدل از کولر را شخصی به نام ویلیس کریر در سال ۱۹۰۲ اولین کولر گازی را اختراع کرد.

امروزه تولیدکنندگان کولرهای گازی اسپلیت برای جلب مشتری و حفظ بازار سراغ افزودن امکانات و ویژگی‌های اضافه‌تری رفته‌اند. برخی این دستگاه‌ها به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که دمای محیط را در شب و وقتی ‌که به خواب می‌روید کم‌کم افزایش می‌دهد تا صبح راحت‌تر از رختخواب بلند شوید. برخی کولرها، فیلتر از بین برنده گردوغبار دارند، و بعضی دیگر نیز مجهز به تولیدکننده ازن هستند تا طراوت هوای بارانی را در فضا ایجاد کنند.

کولر های گازی در اصفهان انواع مختلفی دارند از جمله:

 • کولر گازی یک‌ تکیه یا همان پنجره‌ای
 • کولر گازی دوتکه یا همان اسپلیت
 • کولر گازی پرتابل یا قابل‌حمل
 • کولر گازی ایستاده

کولر آبی در اصفهان:

cooler gate in esfahan

کولر آبی یکی دیگر از دستگاه‌های سرمایشی محسوب می شود. که با سیستم‌ تبخیری خود به واسطه تبخیر باعث می شود محیط اطراف خود را خنک کند.تاریخچه استفاده از کولر آبی شاید به کشور مصر باستان برخواهد گشت. در آن زمان مصریان در خانه‌های خود آبشارهای دیواری ای داشتند که با این کار دمای هوای خانه را کاهش می‌دادند. که در واقع نمونه‌ی مشابه با کولرهای آبی امروزی در ایران باستان محسوب می شود.

 

انواع دریچه کولر در اصفهان:

طراحان و سازندگان دریچه های کولر با توجه به سلایق و نیاز های مختلف مشتریان و همچنین با در نظر گرفتن شرایط و فضایی که دریچه در آن به کار گرفته خواهد شد، اقسام دریچه های کولر را، طبق آخرین فناوری های روز دنیا طراحی کرده و می سازند.

 

دریچه کولر آلومینیومی در اصفهان:

دریچه کولر آلومینیومی دز اصفهان

عمومی ترین و شناخته شده ترین دریچه کولر در ایران از نوع دریچه کولر آلومینیومی است. ساختار کاربردی و چند منظوره آن سبب محبوبیتش بین کاربران و مهندسان شده است.

جنس قاب دریچه از پروفیل آلومینیوم است و جنس پره ها از ورق آلومینیومی می باشد. پره های عمودی در جلو و پره های افقی در پشت قرار می گیرند و دارای دمپر جهت تنظیم فشار هوا و یا انسداد ورود هوا می باشد. برای پوشش نهایی از رنگ کوره ای استفاده می شود.

از ویژگی های دریچه کولر آلومینیومی می توان به امکان تغییر جهت پره های عمودی و افقی به وسیله اهرمی که دسته کنترل آن روی نمای دریچه تعبیه شده است، اشاره کرد. با تغییر جهت پره های عمودی جهت هوای خروجی از دهانه کولر، به سمت چپ، راست و یا مستقیم تغییر می کند و همچنین پره های افقی مسیر حرکت هوا از دهانه دریچه را کنترل می کنند و توانایی انسداد معبر هوا را هم دارند.

خوب است بدانید در تولید دریچه های کولر هیچ محدودیت ابعادی وجود ندارد و می توان میزان مرغوبیت آن را نیز با توجه به ضخامت ورق پره های عمودی و افقی مشخص کرد. رنگ مورد استفاده در تولید دریچه های کولر نیز از نوع رنگ کوره ای و پودری استاتیک است.

با اینکه دریچه های کولر عموماً بر روی دیوار نصب می شوند اما شما با توجه به فضای مورد استفاده خود می توانید از این دریچه ها بر روی سقف هم استفاده کنید بدون اینکه در کارکرد آن ها مشکلی ایجاد شود. برای نصب دریچه بر روی محل مورد نظر باید از پیچ های خودکار و یا پیچ های چوبی استفاده کنید.

دریچه کولر چوبی در اصفهان:

دریچه کولر چوبی دز اصفهان

از این دریچه های کولر در ساختمان هایی با نمای داخلی چوب استفاده می شود که تطابق آن با دکوراسیون های چوبی جلوه بسیار ویژه ای به محیط خواهد بخشید. بهره گیری از متریال چوب و زیبایی چشم نواز این دریچه ها سبب محبوبیت شان بین کاربران شده است.

دریچه های کولر چوبی تمام ویژگی های فنی که برای دریچه های آلومینیومی نام بردیم  (پره های افقی و عمودی، اهرم تنظیم پره ها) را دارند.

 

دریچه کولر آهنی در اصفهان:

دریچه های کولر آهنی از نظر ساختاری کاملاً مشابه مدل آلومینیومی است و تنها تفاوت آن ها نوع ورقه به کار رفته است که در دریچه های آهنی از ورق روغنی استفاده می شود. مهم ترین نکته در تولید دریچه های کولر آهنی به کار گیری ورق های ضخیم است، به این دلیل که از ایجاد هر گونه صدای اضافی جلوگیری شود و همچنین عمر استفاده از آن ها افزایش یابد.

ساختار قاب دریچه کولر آهنی از ورق های روغنی 3 سانت است و دمپر ها به حالت قالب های قاشقی ساخته می شوند. برای نصب این دریچه ها، باید آن ها را از نمای قاب پیچ کرد.
دریچه های آهنی نیز با رنگ کوره ای و پودری استاتیک رنگ آمیزی می شوند.

 

برای جلب رضایت کاربران دریچه های کولر، نواقص و اشکالات طراحی و ساخت باید به صفر برسد. مشکلاتی مانند عدم امکان تنظیم میزان باد خروجی از دهانه دریچه، عدم کنترل و تغییر جهت پره ها و همینطور کیفیت پایین از جمله اشکالاتی است که مردم با دریچه های کولر دارند.

برای تولید یک دریچه کولر مدرن، با کیفیت و منحصر به فرد باید به نکاتی توجه کرد. این نکات شامل:

 • تعبیه امکانات مورد نیاز برای تنظیم باد برحسب نیاز و سلیقه مشتری
 • ایجاد کنترل بر روی دریچه کولر جهت تنظیم میزان و جهت باد خروجی
 • حذف نیاز به دسترسی فیزیکی جهت تنظیم میزان و جهت باد خروجی
 • افزایش رضایت مشتری
 • جلوگیری از اتلاف انرژی
 • بهینه سازی دریچه
 • ارتقا سطح رفاه مصرف کننده

 

قیمت دریچه کولر در اصفهان:

با توجه به مواد اولیه به کار رفته در ساخت هر نوع دریچه قیمت آن متفاوت است. به طور کلی دریچه های آلومینیومی قیمت بیشتری نسبت به دریچه های آهنی یا همان گالوانیزه دارند. مورد بعدی که در قیمت گذاری دریچه ها تأثیر گذار است ابعاد محصول است.

 

شکل دریچه کولر در اصفهان:

کارگاه ها و کارخانه های تولید کننده دریچه کولر برای جلب مشتری های بیشتر دست به خلاقیت زده اند و شکل ظاهری آن ها را از حالت مستطیلی همیشگی تغییر داده اند. این تغییر هم به علت تأثیر در زیبایی محل نصب دریچه ها است و هم به خاطر کاربرد های متنوع آن ها.
برخی از دریچه ها به صورت گرد طراحی و ساخته می شوند و برخی دیگر به شکل چهارگوش.

دریچه گرد کولر (Air Conditioner Round Vent) یکی از انواع دریچه های دیواری می باشد که جهت تنظیم فشار هوا و یا مسدود کردن هوا از پشت دمپر پروانه ای استفاده می شود. مدل گرد کولر مخصوص دهش هوا، پره هایی به شکل دایره دارد که به صورت دوار روی یکدیگر قرار می گیرند.

ساختار ظاهری دریچه گرد کولر بدین شکل است که یک قاب گرد آلومینیومی دارد و داخل دریچه پره های آلومینیومی به صورت دایره ای روی یکدیگر قرار می گیرند.

و اما موسسه فنی مشایخی با تولید دریچه کولر استیل در اصفهان صفحه ای جدید در صنعت تولید  گشوده است.

دریچه های لوکس استیل تولید شده توسط موسسه فنی مشایخی، جهت گرمایش و سرمایش قابل استفاده هستند وآن ها هم در مکش و هم دمش هوا کاربرد دارند. شما می توانید از این دریچه های کولر در محل های لوکس اداری، تجاری و مسکونی بهره ببرید. محل نصب این دریچه ها در سقف های کاذب، سقف های تیرچه ای و روی دیوار می باشد. نکته جالب درباره دریچه کولر استیل این است که هر چه نسبت طول به عرض آن بیشتر باشد ظاهری زیبا تر و شکیل تر پیدا می کند.

 

مقالات , , ,
About موسسه فنی مشایخی

2 Comments
 1. مرسی بابت مطلب خوبتون در مورد دریچه کولر آبی

پاسخ دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • 5 × 3 =