24 آوریل, 2020

دمپر های ضد حریق و دود : تجهیزی اساسی در طراحی سیستم اطفا حریق

بنابر تحقیقاتNFPA در سال 1930، سازمان بیمه ی آتش سوزی جهانی اعلام کرد جهت کنترل آتش سوزی و جلوگیری از انتقال حرارت به دیگر فضا های یک ساختمان می توان در سیستم هوای لن مجموعه از دمپر ها استفاده نمود. امروزه دانشمندان و محققان زیادی در این زمینه دست به اکتشافات و بررسی های زیادی در این زمینه انجام داده اند تا میزان عملکرد دمپر ها در جلوگیری از انتقال حرارت، دود، آتش و شعله را به دیگر قسمت های یک ساختمان بررسی نمایند و میزان اثر بخشی دمپر ها را نیز افزایش دهند. موسسه ی فنی مشایخی با رعایت اصول و استاندار های ملی و طبق نیاز های مشتریان عزیز خود سعی نموده است بهترین دمپر ها را تولید و عرضه نماید.

لطفا از محصولات وبسایت مشایخی دیدن فرمایید.

 

استانداردهای دمپر ضد آتش

یک دمپر ضد آتش، جز تجهیزاتی است که در یک سیستم HVAC ، که با تشخیص گرما، بر طبق استاندارد UL555 ، بصورت اتوماتیک بسته می شود. دمپر دود ، از تجهیزاتی است که به منظور کنترل حرکت دود در یک سیستم HVAC، بر طبق استاندارد UL555s نصب می شود.

دمپر های ترکیبی دود و آتش: عملکرد این تجهیزات به گونه ای می باشد که بطور همزمان در مقابل دود و آتش مقاومت کرده و الزامات استانداردهای دود و آتش را برآورده می کنند. در ایالت متحده، در کدهای استاندارد قدیمی نیز مقررات برای جلوگیری از انتشار دود در ساختمان ها وجود دارد. تعدادی از این اقدامات شامل نصب دمپر های دود نیز می باشند. ویرایش سال 2000 استاندارد بین المللی ساختمان ها (International Building code) الزامات نصب دمپرهای دود با درجه بندی آتش در دیوارهای راهروها را مشابه استانداردهای قدیمی هستند را حفظ کرده است. اما بر طبق دستورات جدیدی که در ویرایش جدید استاندارد IBC افزوده شده است، وجود دمپر های دود در محل نفوذ شفت ها ، بجای استفاده از یک سیستم کنترل دود اتوماتیک، مجاز است.
در حالی این تغییر در استاندارد در IBC مورد تایید قرار گرفت که بر طبق بسیاری از الزامات استاندارد های گذشته، در صورت وجود سیستم اطفا حریق اتوماتیک (Sprinkler) ، می توان الزامات دیواره ها و بخش هایی دارای درجه بندی آتش و یا مقاومت در برابر دود را ضعیفتر ساخت و یا حذف نمود. از آنجایی که نصب دمپر های دود در ورودی شفت ها در استانداردها یک دستور جدید محسوب می شود و علی رغم در نظر گرفتن مشکل گسترش دود در کل ساختمان ها ( شامل ساختمان های دارای Sprinkler) ، الزامات دمپر های دود در نفوذ به داکت ها در شفت ، همچنان مخالفتهایی در مورد استفاده از دمپر دود در ساختمان ها وجود دارد. مخالفان معتقدند که هزینه نصب و نگهداری دمپر های دود به عنوان یک هزینه غیر قابل قبول بر مالکان فشار وارد می کند در حالیکه تاثیری در افزایش ایمنی ساکنان ندارد. در اکثر مواقع از قابلیت اطمینان و اثر بخشی اسپرینکلر ها را به عنوان توجیحی برای حذف الزامات نصب دمپرهای دود در شفت ها استفاده می شود. اعضا اصلی انجمن استاندارد بین المللی (ICC) ، بطور پیوسته پروپوزال هایی که در محل ورود کانال به شفت از دمپرهای دود استفاده نمی کنند را نمی پذیرند.

 

دسته‌بندی نشده
About موسسه فنی مشایخی

پاسخ دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • 14 − 8 =