24 آوریل, 2020

دمپر هوا و مشخصات انواع دمپر ها

دمپر چیست؟

دمپر یک دریچه با صفحات فلزی است که جریان هوا را در کانال ها، دودکش و یا دیگر تجهیزات هواساز تنظیم نموده و یا مسدود می نماید. از دمپر می توان جهت تنظیم میزان هوا و دمای ورودی در داخل یک فضا و اتاق را کنترل نمود و همچنین جریان هوا را به اتاقی که استفاده نمی شود قطع نمود و از اتلاف انرزی جلگیری کرد.

عملکرد دمپر ها می تواند الکتریکی و یا دستی باشد که می توان برای ان از حالت اتوماتیک نیز بهره برد. نوع دستی به کمک یک نوع اهرم که در خارج کانال قرار دارد قابل تنظیم بوده و نوع برقی و یا اتوماتیک به کمک یک موتور الکتریکی و همچنین استفاده از ترموستات به صورت اتوماتیک می توان جریان هوا را کنترل نمود.

دمپرهای اتوماتیک یا موتوری که به کمک جریان برق کار می کنند ممکن است توسط یک solenoid (سولنوید: یک سیم‌ پیچ به شکل استوانه است که معمولاً طول آن بیشتر از قطرش می باشد و هنگامی که جریان الکتریکی از آن می‌گذرد در آن میدان مغناطیسی تولید می‌شود و طبق قانون لنز با تغییر میزان جریان در برابر تغییر جریان مقاومت می‌کند.) کنترل شوند و زاویه جریان هوا توسط سیگنال هایی مثل سیگنال هایی که از ترموستات به اکچواتور (عملگر) دمپر به منظور تنظیم جریان هوای مطبوع می رود، کالیبره شده و شرایط محیطی آن فضا را کنترل می نماید.

این کنترل گر هادر لوله ی دود کش با کمک مکانیسم خود می تواند از برگشت هوا به داخل و همچنین ورود حشرات و پرنده ها به درون فضای داخلی جلوگیری نماید. از دمپر ها در تاسیسات بزرگ و همچنین در فصول سرد سال استفاده های فراوانی می شود. برای کنترل احتراق نیز دمپر مورد استفاده قرار می گیرد. کنترل دمپر می توند به کمک میله های بلند و یا اهرم هایی در طی کانال ها قابل کنترل باشد و قبل از راه اندازی اجاق ها و وسایل احتراقی از باز بودن دمپر اطمینان حاصل نمایید زیرا ممکن است با خطرات جدی مواجه شوید.

لطفا از محصولات وبسایت مشایخی دیدن فرمایید.

دسته‌بندی نشده
About موسسه فنی مشایخی

پاسخ دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • 3 × 5 =