• تهران، پونک، عدل شمالی، بلوار کمالی جهاد، کوچه یکم، پلاک یکم، واحد اول
تلفن همراه
09121184963
تلفن دفتر
03136343448
ساعات کاری
شنبه تا پنجشنبه ۹ تا ۲۰

دمپر کانال موتوری متقابل (پره V شکل)

  • دمپر كانال موتوری جهت کنترل میزان دبی هوا در کانال‌ها و دریچه‌ها به کار می‌رود و عملكرد آن در كانال‌های هوا دقیقا همانند شیر آب در خطوط لوله آب رسانی است. بدین منظور كه هم برای قطع و وصل و هم برای كنترل میزان جریان به كار برده می‌شود. این عمل توسط پره‌های تعبیه شده (در این مدل از نوع V شكل می‌باشد) صورت می‌پذیرد. این کنترل دبی هوا در مواقعی که نیاز به هوادهی در یک ناحیه یا در یک فصل از سال و نیز برای کنترل سرعت و تنظیم هوادهی مناسب در شاخه‌های مختلف كانال باشد، اهمیت پیدا می‌کند.

توضیحات

دمپر کانال موتوری متقابل (پره V شکل)

دمپر کانال موتوری متقابل جهت کنترل میزان دبی هوا در کانال‌ها و دریچه‌ها به کار می‌رود و عملكرد آن در كانال‌های هوا دقیقا همانند شیر آب در خطوط لوله آب رسانی است. بدین منظور كه هم برای قطع و وصل و هم برای كنترل میزان جریان به كار برده می‌شود.

این عمل توسط پره‌های تعبیه شده (در این مدل از نوع V شكل می‌باشد) صورت می‌پذیرد. این کنترل دبی هوا در مواقعی که نیاز به هوادهی در یک ناحیه یا در یک فصل از سال و نیز برای کنترل سرعت و تنظیم هوادهی مناسب در شاخه‌های مختلف كانال باشد، اهمیت پیدا می‌کند.

دمپر کانال موتوری متقابل وسیله‌ای برای متوقف کردن یا تنظیم جریان هوا در کانال‌ها هستند. ممکن است دمپر روی خط اصلی کانال هوا قرار گیرد و یا ممکن است روی هر خط فرعی اتاق به اتاق دمپر کانال قرار گیرد تا هوای ورودی به اتاقی که بلااستفاده است مسدود گردد و یا هوای ورودی (هوای گرم یا سرد) به هر اتاق تنظیم گردد. دمپرهای کانالی به دو شیوه دستی و اتوماتیک تنظیم می‌شوند.

دمپرهای دستی بوسیله دسته دمپری که روی فضای بیرونی دمپر تعبیه شده است تنظیم می‌شوند در حالی که دمپرهای اتوماتیک بوسیله موتور الکتریک یا پنوماتیکی که روی محور دمپر در فضای بیرونی دمپر تعبیه شده است کنترل می‌شوند. دمپرهای اتوماتیک موتوری بوسیله تروموستات، پتانسیومتر یا سیستم اتوماسیون مرکزی ساختمان کنترل می‌شوند. سه نوع موتور دمپر برای استفاده در دمپرهای موتوری پیشنهاد می‌گردد:

  1. موتور سه وضعیتی: با اتصال برق، موتور شروع به حرکت(باز یا بسته بودن) می‌کند و به محض قطع اتصال برق، موتور و به تبع آن پره‌های دمپر در همان موقعیت ثابت می‌مانند.
  2. موتور تدریجی: این نوع موتورها ولتاژ 0تا 10 ولت را دریافت و مطابق آن 0تا 100 باز می‌شوند. ساده‌ترین نوع استفاده از این نوع موتور دمپرها، کمک گرفتن از یک پتانسیومتر برای ورودی 0 تا 10 ولت می‌باشد.
  3. موتورهای فنر برگشت: این نوع موتورها به صورت کاملا باز یا کاملا بسته عمل می‌کنند. فنر موجود در موتور هنگام باز شدن دمپر جمع می‌شود و در صورت قطع برق باعث بسته شدن دمپر می‌شود (normally close). این عمل می‌تواند برعکس نیز باشد یعنی فنر داخل دمپر هنگام بسته شدن جمع شود و در صورت قطع برق به باز شدن دمپر کمک کند(normally open).

دمپرهای موتوری مانند دمپرهای دستی در دو نوع گرد و چهارگوش قابل عرضه می‌باشند. همچنین این نوع دمپرها با پره تک لایه به هندسه V شکل و یا به صورت پره دولایه با هندسه ایرفولی قابل عرضه می‌باشند. جهت هوابندی بهتر، در صورت نیاز مشتری، روی محل اتصال شفت پره به قاب از نوار هوابند استیل استفاده می‌شود. قابلیت اضافه کردن نوار هوابند لاستیکی سیلیکونی روی لبه پره جهت به حداقل رساندن نشتی هوا هنگام بسته بودن کامل دمپر نیز وجود دارد. دمپر کانال‌های موتوری به دو صورت پره متقابل برای کنترل بیشتر روی دبی و پره موازی برای قطع سریع‌تر جریان هوا قابل تولید هستند.

ساخت دمپر موتوری

دمپرهای كانال موتوری می‌توانند به صورت تک پره و یا چند پره ساخته شوند، پره‌ها به کمک اهرمی که از جنس پی وی سی و یا آهنی می‌باشد می‌توانند تا اختلاف فازی 90 درجه باز یا بسته شوند. در اثر این تغییر زاویه پره‌ها در مسیر هوای كانال؛ راه عبور جریان مسدود و یا باز می‌گردد و در نتیجه جریان كنترل می‌شود. در دمپرهای موتوری، پره‌ها در هنگام باز و بسته شدن دو به دو در خلاف جهت هم می‌چرخند و به همین سبب به آن دمپر متقابل می‌گویند.

محصولات مرتبط