• تهران، پونک، عدل شمالی، بلوار کمالی جهاد، کوچه یکم، پلاک یکم، واحد اول
تلفن همراه
09121184963
تلفن دفتر
03136343448
ساعات کاری
شنبه تا پنجشنبه ۹ تا ۲۰

دمپر کانال موتوری پره دوبل

  • دمپر كانال موتوری جهت کنترل میزان دبی هوا در کانال‌ها و دریچه‌ها به کار می‌رود و عملكرد آن در كانال‌های هوا دقیقا همانند شیر آب در خطوط لوله آب رسانی است. بدین منظور كه هم برای قطع و وصل و هم برای كنترل میزان جریان به كار برده می‌شود.
  • این عمل توسط پره‌های تعبیه شده (در این مدل از نوع V شكل می‌باشد) صورت می‌پذیرد. این کنترل دبی هوا در مواقعی که نیاز به هوادهی در یک ناحیه یا در یک فصل از سال و نیز برای کنترل سرعت و تنظیم هوادهی مناسب در شاخه‌های مختلف كانال باشد، اهمیت پیدا می‌کند.

توضیحات

دمپر کانال موتوری پره دوبل

دمپر کانال موتوری پره دوبل جهت کنترل میزان دبی هوا در کانال‌ها و دریچه‌ها به کار می‌رود و عملكرد آن در كانال‌های هوا دقیقا همانند شیر آب در خطوط لوله آب رسانی است. بدین منظور كه هم برای قطع و وصل و هم برای كنترل میزان جریان به كار برده می‌شود.

این عمل توسط پره‌های تعبیه شده (در این مدل از نوع V شكل می‌باشد) صورت می‌پذیرد. این کنترل دبی هوا در مواقعی که نیاز به هوادهی در یک ناحیه یا در یک فصل از سال و نیز برای کنترل سرعت و تنظیم هوادهی مناسب در شاخه‌های مختلف كانال باشد، اهمیت پیدا می‌کند.

دمپر کانال موتوری پره دوبل وسیله‌ای برای متوقف کردن یا تنظیم جریان هوا در کانال‌ها هستند. ممکن است دمپر روی خط اصلی کانال هوا قرار گیرد و یا ممکن است روی هر خط فرعی اتاق به اتاق دمپر کانال قرار گیرد تا هوای ورودی به اتاقی که بلااستفاده است مسدود گردد و یا هوای ورودی (هوای گرم یا سرد) به هر اتاق تنظیم گردد. دمپرهای کانالی به دو شیوه دستی و اتوماتیک تنظیم می‌شوند.

دمپرهای دستی بوسیله دسته دمپری که روی فضای بیرونی دمپر تعبیه شده است تنظیم می‌شوند در حالی که دمپرهای اتوماتیک بوسیله موتور الکتریک یا پنوماتیکی که روی محور دمپر در فضای بیرونی دمپر تعبیه شده است کنترل می‌شوند. دمپرهای اتوماتیک موتوری بوسیله تروموستات، پتانسیومتر یا سیستم اتوماسیون مرکزی ساختمان کنترل می‌شوند. سه نوع موتور دمپر برای استفاده در دمپرهای موتوری پیشنهاد می‌گردد:

  1. موتور سه وضعیتی: با اتصال برق، موتور شروع به حرکت(باز یا بسته بودن) می‌کند و به محض قطع اتصال برق، موتور و به تبع آن پره‌های دمپر در همان موقعیت ثابت می‌مانند.
  2. موتور تدریجی: این نوع موتورها ولتاژ 0تا 10 ولت را دریافت و مطابق آن 0تا 100 باز می‌شوند. ساده‌ترین نوع استفاده از این نوع موتور دمپرها، کمک گرفتن از یک پتانسیومتر برای ورودی 0 تا 10 ولت می‌باشد.
  3. موتورهای فنر برگشت: این نوع موتورها به صورت کاملا باز یا کاملا بسته عمل می‌کنند. فنر موجود در موتور هنگام باز شدن دمپر جمع می‌شود و در صورت قطع برق باعث بسته شدن دمپر می‌شود (normally close). این عمل می‌تواند برعکس نیز باشد یعنی فنر داخل دمپر هنگام بسته شدن جمع شود و در صورت قطع برق به باز شدن دمپر کمک کند(normally open).

دمپرهای موتوری مانند دمپرهای دستی در دو نوع گرد و چهارگوش قابل عرضه می‌باشند. همچنین این نوع دمپرها با پره تک لایه به هندسه V شکل و یا به صورت پره دولایه با هندسه ایرفولی قابل عرضه می‌باشند. جهت هوابندی بهتر، در صورت نیاز مشتری، روی محل اتصال شفت پره به قاب از نوار هوابند استیل استفاده می‌شود.

قابلیت اضافه کردن نوار هوابند لاستیکی سیلیکونی روی لبه پره جهت به حداقل رساندن نشتی هوا هنگام بسته بودن کامل دمپر نیز وجود دارد. دمپر کانال‌های موتوری به دو صورت پره متقابل برای کنترل بیشتر روی دبی و پره موازی برای قطع سریع‌تر جریان هوا قابل تولید هستند.

ساخت دمپر موتوری

دمپرهای كانال موتوری می‌توانند به صورت تک پره و یا چند پره ساخته شوند، پره‌ها به کمک اهرمی که از جنس پی وی سی و یا آهنی می‌باشد می‌توانند تا اختلاف فازی 90 درجه باز یا بسته شوند. در اثر این تغییر زاویه پره‌ها در مسیر هوای كانال؛ راه عبور جریان مسدود و یا باز می‌گردد و در نتیجه جریان كنترل می‌شود. در دمپرهای موتوری، پره‌ها در هنگام باز و بسته شدن دو به دو در خلاف جهت هم می‌چرخند و به همین سبب به آن دمپر متقابل می‌گویند.

محدودیت‌های ابعادی: حداقل 10*10 سانتی‌متر، حداکثر 50*140 سانتی‌متر (در ابعاد بزرگتر از ابعاد فوق قاب یک تکه و پره‌ها جهت استحکام بیشتر چند تکه می‌شوند.)

محدودیت‌های متریال: امکان ساخت از آهن گالوانیزه، آلومینیوم، کربن استیل و استیل با ضخامت‌های مختلف وجود دارد.

شرایط نصب:

نصب این نوع دمپرها معمولا به صورت فلنج به فلنج بین دو کانال می‌باشد. استاندارد عمق دمپر یا همان فاصله خالی بین دو کانال برای نصب دمپر 16 سانتی‌متر می‌باشد. اگر سایز دمپر بزرگ باشد برای مهار آن می‌بایست از ساپورت‌هایی که از سقف یا دیوار گرفته شده‌اند استفاده کرد. می‌توان این دمپرها را به صورت یک سر فلنج روی فضای انتهایی کانال یا روی دهانه بازشوها نیز نصب کرد. برای این کار فریم یا ساب-فریمی که از قبل جهت نصب روی بازشو و تحمل وزن دمپر دیده شده است، مورد نیاز است.

قابلیت تست:

امکان اندازه‌گیری مقدار نشتی بر اساس استانداردهای D500 و AMCA 511-10 در آزمایشگاه موسسه فنی شاهرخی وجود دارد. همچنین امکان اندازه گیری افت فشار اعمال شده در سیستم کانال کشی از طرف این نوع دمپر و اندازه گیری نرخ مقدارجریان هوای عبوری در این نوع دمپر بر اساس استانداردهای ملی ISIRI 7693 و ISIRI 7695 و استانداردهای بین المللی ISO5219 و ISO5221 نیز در آزمایشگاه موسسه فنی شاهرخی وجود دارد.

پوشش نهایی:

چربی زدایی از طریق شستشو در وان سود و پرک برای قاب و پره این نوع دمپر امکان پذیر می‌باشد. همچنین امکان رنگ آمیزی مطابق با دستورالعمل مشتری وجود دارد. رنگ‌های اپوکسی، پلی اورتان و پودری برای این نوع دمپر قابل اجرا می‌باشند.

محصولات مرتبط