• تهران، پونک، عدل شمالی، بلوار کمالی جهاد، کوچه یکم، پلاک یکم، واحد اول
تلفن همراه
09121184963
تلفن دفتر
03136343448
ساعات کاری
شنبه تا پنجشنبه ۹ تا ۲۰
کاربرد چوب در طراحی دکوراسیون داخلی منزل

کاربرد چوب در طراحی دکوراسیون داخلی منزل

Interior design with wood articleMohandesi saz pic 09 768x440 1

کاربرد چوب در طراحی دکوراسیون داخلی منزل

استفاده از چوب در فضای داخلی خانه را می توان به اشکال متفاوتی انجام داد. از چوب می توان به عنوان ماده ای رویه برای دیوار ها، سقف خانه، کف و سطوح مختلف خانه، دسته ها و پایه های مبلمان های خانه، پله ها و نرده های آن، پنجره ها، کابینت ها، میز و صندلی های خانه، درب ها و از همه مهم تر اکسسوری ها و تمام وسایل تزئینی مورد استفاده در دکوراسیون داخلی خانه استفاده کرد.

 

کاربرد چوب طبیعی در دکوراسیون داخلی و ساختمان

همانطور که می دانید چوب طبیعی از جمله متریال هایی است که هم درگذشته و هم در حال حاضر مورد استفاده معماران و طراحان قرارگرفته است.

یکی از ویژگی های این ماده استفاده از آن در قسمت های مختلف ساختمان از جمله کف، سقف، دیوار و سایر قسمت های دیگر می باشد. استفاده از چوب در دکوراسیون داخلی منازل یک نمای مدرن و شیک ایجاد می کند و فضای خانه را گرم می نماید.

این ماده طبیعی احساسی منحصر به فرد از طبیعت را وارد منزل می کند و زیبایی بی نظیری به فضای آن می بخشد.

چوب می تواند در تمام قسمت های خانه و یا بخشی از آن و یا به صورت ترکیبی با متریال های دیگر در طراحی دکوراسیون داخلی ساختمان به کار رود.

c71f16756a6343c5a0d6aa063543030a

ویژگی های چوب طبیعی

 • سختی چوب در مقایسه با سایر مصالح ساختمانی کمتر است، در نتیجه از قابلیت ارتجاعی و بافتی نرم برخوردار می باشد. از چوب طبیعی به عنوان متریالی مناسب برای پوشش های داخلی دکوراسیون داخلی و ساخت مبلمان و وسایل دکوراتیو استفاده می شود.
 • علاوه بر آن این ماده ضربه را جذب می کند و ایمنی آن در برابر مصالحی چون سنگ و فلز بیشتر است.
 • علاوه بر آن چوب ماهیتی گرم دارد و حتی در فصول سرد سال آن قدر سرد نمی شود که نتوان پا برهنه بر روی آن راه رفت.
 • این ماده نوعی عایق صوتی است که صدا را جذب می کند و مانع از انعکاس آن در فضا می گردد.
 • راه رفتن با کفش بر روی چوب های خشک کمی صدا تولید می کند اما صدای تولیدشده توسط چوب های متراکم و سنگین خفیف است.
 • چوب طبیعی در مصارف مختلف نظیر ساخت انواع روکش، تخته های چند لایه، دیوارپوش، کفپوش، کابینت، قفسه و عناصر دکوراتیو در دکوراسیون مورد استفاده قرار می گیرد.
 • این متریال قابل رنگ آمیزی است.
 • با استفاده از سندبلاست می توان سطح این ماده را برجسته نمود و توسط نورپردازی جلوه ای متمایز و منحصر بفرد بدان بخشید.
 • مجسمه های چوبی و پارتیشن های بسیار زیبایی که طرح و نقش آن ها چشم هر بیننده ای را خیره می کند از عناصر بسیار مهم در تزئین فضای داخلی به شمار می آیند.

 

ایده های استفاده از چوب طبیعی در دکوراسیون داخلی

استفاده از چوب در طراحی داخلی خانه به روش های متعددی امکان پذیر است. علاوه بر این، نکته مهم تنوع بالای چوب هایی است که می توان از آن ها در بخش های متفاوت خانه استفاده کرد.
چوب های سفید، چوب های قرمز و توس، چوب های به دست آمده از درخت بلوط، توسکا، قارچ، افرا و … از جمله متداول ترین چوب هایی هستند که در طراحی و دکور داخلی خانه ها مورد استفاده قرار می گیرند. در ادامه دو مدل از بهترین چوب هایی که می توان از آن ها در طراحی داخلی استفاده کرد را معرفی می کنیم.

استفاده از چوب ساج در طراحی و دکور خانه

در بین چوب های متعددی که می توان از آن ها برای طراحی داخلی خانه ها استفاده کرد، چوب به دست آمده از درخت ساج را می توان به عنوان یکی از متداول ترین گزینه ها در نظر گرفت. استفاده از این چوب، بسیار مقرون به صرفه بوده و ساختار آن بسیار مستحکم است.
به همین دلیل این نمونه، یک گزینه خوب برای استفاده از چوب در طراحی داخلی است. این چوب به دلیل ساختار و بافتی که دارد، گزینه ایده آلی برای تهیه قاب و چارچوب های سرویس خواب و همچنین ساخت کابینت ها است.
خصوصا به دلیل خاصیت ضد آبی که این چوب دارد، می توان از آن برای ساخت کابینت هایی با دوام، وسایل مورد استفاده در بیرون خانه و در فضای باز و از همه مهم تر به عنوان کف پوش های چوبی استفاده کرد.

Wooden Interior Decoration Home Design Ideas 6

استفاده از چوب درخت سرو در طراحی داخلی

یکی دیگر از چوب های خوبی که می توان از آن در طراحی و دکور خانه استفاده کرد، چوب درخت سرو است. این چوب به دلیل ساختار مقاوم و عطری که دارد، می تواند گزینه خوبی برای ساخت کمد های خانه باشد. استفاده از آن در فضای باز نیز بسیار کاربردی است.
این چوب در برابر حشرات از جمله موریانه، باکتری و قارچ و … مقاوم بوده و در نتیجه گزینه خوبی برای استفاده در بخش های حساسی همچون کابینت و کمد دیواری است. باز هم استحکام و دوام چوب سرو، آن را به گزینه ای مناسب برای استفاده از چوب در طراحی داخلی خانه تبدیل کرده است.

0wood 1 750x430 1

استفاده چوب در پنل های چوبی دیوار

گاهی اوقات برای پرکردن فضای خالی در دیوار می توان از تایل ها و پنل های چوبی استفاده نمود که زیبایی بی نظیری به فضای اتاق می دهند و آن را از سادگی و یکنواختی خارج می کنند.

این پنل ها در ابعاد و اشکال گوناگون تولید می شوند. می توان از آن ها به منظور تزیین دیوار شاخص در سالن پذیرایی، اتاق خواب و راهرو استفاده نمود.

kkkkk

استفاده از چوب در طراحی داخلی آشپزخانه

یکی از قسمت های مهمی که می توان از متریال چوب در آن جا بهره برد، آشپزخانه است. در آشپزخانه ردپای چوب را می توان در بخش های مهمی همچون کابینت ها، میز و صندلی های صبحانه خوری، کفپوش آشپزخانه، میز کار آشپزخانه و جزیره و مواردی از این قبیل دید.

Wooden kitchen decoration 1 850x491 1

استفاده از چوب در جزئیات آشپزخانه

با این حال جزئیات دیگری در این بخش نیز می تواند منشاء چوبی داشته باشد. برای مثال می توان به چراغ های آویز بالای جزیره آشپزخانه اشاره کرد که برای ساخت آن ها از چوب های رنگ روشن استفاده شده است. در بخش های دیگر می توان از گلدان های چوبی تزئینی استفاده کرد.
استفاده از چوب در طراحی داخلی آشپزخانه، می تواند به عنوان چارچوب پنجره ها نیز مورد استفاده قرار بگیرد. چارچوب های چوبی جذابیت زیادی به فضا می دهند. قفسه های چوبی را نیز می توان در بخشی از آشپزخانه به عنوان بخشی از دکور یا به عنوان محل ذخیره سازی وسایل در نظر داشت.

53035 5

استفاده از چوب در اتاق نشیمن و سالن غذا خوری خانه

بخش دیگری که می توان متریال چوبی را به عنوان بخشی از دکور و چیدمان خانه مورد استفاده قرار داد، سالن غذاخوری و اتاق نشیمن خانه است. یکی از بهترین ایده ها برای اتاق نشیمن، استفاده از مبلمان های چوبی است که می تواند ساختاری زیبا و گرم را به فضا ببخشد.
می توان انتخاب رنگ چوب مبلمان را با توجه به تم رنگی فضا و میزان نور و روشنایی از طیف های رنگی روشن تا تیره تر انتخاب کرد. انتخاب مبلمان چوبی در هر فضایی و با هر ساختاری می تواند بر شیکی و زیبایی آن فضا بیافزاید.

Wooden panels 850x491 1

استفاده از چوب در کف سالن و اتاق نشیمن

بخش دیگری که می توان در آن ردپای استفاده از چوب در طراحی داخلی را دنبال کرد، کف سالن و اتاق نشیمن است.
کف پوش های چوبی، می تواند احساس گرمی و راحتی را برای ساکنین فراهم کند.
علاوه بر این، سالن یا اتاق نشیمن را به فضایی شیک و بسیار مدرن تبدیل می کند. خاصیت گرمی بخشی این کف پوش ها موجب افزایش آرامش و انرژی مثبت فضا خواهد شد.

11 1

استفاده از چوب در طراحی داخلی چه مزیت ها و معایبی دارد ؟

بعد از تمام این نکات و ایده ها، باید این موضوع را نیز در نظر گرفت که استفاده از چوب در طراحی داخلی یک سری مزیت ها و در مقابل یک سری معایب را نیز دارد.

رنگ قهوه ای در اتاق نشیمن

مزیت های استفاده از چوب

از جمله مزیت های این کار می توان به این اشاره کرد که کاربرد متریال چوبی می تواند حس مثبت برگرفته از طبیعت را در فضا القا کند. همچنین این متریال، موجب گرم شدن حس فضا و افزایش انرژی مثبت خانه مورد نظر خواهند شد.
دیزاین های چوبی با تمامی سبک ها و استایل های طراحی سازگارند و هیچ محدودیتی در ترکیب رنگ ها و دیگر جزئیات با متریال چوبی وجود ندارد. این دیزاین های ساخته شده از چوب را می توان در تمامی سبک های مدرن و سنتی و کلاسیک مشاهده کرد.

معایب استفاده از چوب

اما با این وجود استفاده از چوب می تواند معایبی را نیز به دنبال داشته باشد. از همه مهم تر می توان به ساختار های حساس به آب برخی از متریال های چوبی اشاره کرد. گران بودن برخی از چوب ها، حساسیت آن ها در برابر برخی از حشرات از جمله موریانه و متناسب نبودن متریال چوبی برای برخی از اقلیم ها و آب و هوا ها از جمله معایب استفاده از چوب در طراحی داخلی خانه ها است.
بنابراین قبل از استفاده از این همه مزیت و افزودن زیبایی و طراوت به کمک متریال های چوبی در فضای مورد نظر، بهتر است به صورت تخصصی تمامی جوانب استفاده از چوب در طراحی داخلی خانه ها را در نظر گرفت و به صورت اصولی از آن ها استفاده کرد.

 

نکات مهم در استفاده از چوب در دکوراسیون داخلی

کاربردهای چوب در دکوراسیون داخلی 7

انتخاب یک طیف رنگ برای المان های اساسی چوبی

یکی از اساسی ترین مراحل در انتخاب المان های چوبی، اطمینان از ایجاد انسجام در استفاده از رنگ های المان های چوبی می باشد.

مبلمان، میز جلو مبلی و سایر وسایل چوبی که در دیزاین خانه مورد استفاده قرار می گیرند، باید از یک طیف رنگ چوب برخوردار باشند.

در صورتی که المان های اساسی از طیف رنگی تیره برخوردار می باشند، برای سایر اکسسوری های کوچک چوبی مانند قاب عکس می توان از طیف روشن چوب استفاده کرد. این کار به ایجاد توازن در فضای اتاق کمک می کند.

ترکیب طیف های مختلف رنگ چوب در اتاق ها

بدون شک، استفاده از یک طیف رنگ چوب برای المان های اساسی در تمام اتاق های خانه نتیجه چندان مناسب نیست. برای مثال در صورتی که دو اتاق مجاور در خانه وجود دارد، می توان در یکی از آن ها از مبلمان جنس چوب راش و در دیگری از مبلمان چوب آلبالو استفاده کرد.

برای ترکیب این دو طیف رنگ چوب، می توان از اکسسوری هایی با رنگ غالب مورد استفاده قرار گرفته در اتاق مجاور، استفاده نمایید.

ایجاد توازن در میان المان های چوبی در اتاق

اگر تصمیم به استفاده از طیف های مختلف رنگ چوب در خانه دارید، باید آن ها را در قسمت های مختلف خانه پخش کنید.

تطبیق وسایل چوبی مختلف در کنار یکدیگر

برای درک بهتر این موضوع به این مثال توجه کنید. در نظر داشته باشید تمام وسایل چوبی موجود در اتاق نشیمن به رنگ ماهگونی تیره می باشد. در کنار آن شلف و یا کتابخانه ای که قصد خرید آن را دارید از چوب راش بوده و رنگ روشنی دارد.

برای تطبیق این دو رنگ می توانید از وسیله ای مانند یک میز عثمانی، یا یک صندلی به رنگ  قهوه ای مایل به زرد استفاده کرده و از این طریق میان رنگ ها، تطابق ایجاد نمایید. استفاده از این ایده می تواند باعث ایجاد هارمونی در فضای اتاق شود.

ایجاد توازن میان ترکیب رنگ های چوب و رنگ های دیگر

بر اساس یک قانون کلی، ترکیب چند رنگ مختلف چوب باعث ایجاد فضایی پر هرج و مرج می شود. این موضوع در زمانی که از رنگ های مختلف در کنار آن ها استفاده نمایید، تشدید می شود.

به همین خاطر، اگر در طراحی وسایل خانه از رنگ های مختلف استفاده شده است، بهتر است استفاده از طیف های مختلف رنگ چوب را محدود کنید.

در صورتی که تمایل به استفاده از طیف های مختلف رنگ چوب دارید، بهتر است استفاده از رنگ های دیگر را محدود نمایید، چرا که در غیر این صورت فضایی شلوغ و پر هرج و مرج در اختیار خواهید داشت و امکان لذت بردن از فضای اتاق فراهم نخواهد بود.

ایجاد کنتراست با استفاده از طیف های مختلف رنگ چوب

ایجاد کنتراست با به کارگیری صحیح رنگ ها از دیگر ایده هایی است که می توان با استفاده از طیف های مختلف رنگ چوب در کنار یکدیگر به آن دست یافت.

برای مثال قرار دادن یک میز غذا خوری ساخته شده از چوب کاج بر روی کفپوش چوبی که به همان رنگ و از همان جنس باشد، باعث می شود میز ناهارخوری آن طور که باید خود را نشان نداده و به چشم نیاید.

در این موقعیت بهترین ایده ای که می توانید مورد استفاده قرار دهید، ایجاد کنتراست می باشد. به این منظور بهتر است از یک میز ناهارخوری که رنگ آن با رنگ کفپوش کنتراست ایجاد کرده و تیره تر یا روشن تر از آن است، استفاده نمایید. این کار بدون شک نمای زیبایی ایجاد خواهد کرد.

 

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات ما


هزینه تعمیر کولر گازی چقدر است؟
 • ۲۵
 • شهریور
 • هزینه تعمیر کولر گازی چقدر است؟

  چرا تعمیر کولر گازی از اهمیت زیادی برخوردار است؟ دوره و زمانه‌ های کولرهای آبی و مدام تا بالای پشت‌ بام رفتن ...

  سیستم تهویه مطبوع چیست؟ انواع سیستم تهویه مطبوع و کارکرد آن‌ها
 • ۲۵
 • شهریور
 • سیستم تهویه مطبوع چیست؟ انواع سیستم تهویه مطبوع و کارکرد آن‌ها

  تهویه مطبوع چیست؟ تهویه مطبوع به طور دقیق عبارت است از  فن آوری رساندن شرایط طرح داخل به شرایط استاندارد یا آسایش ...

  تاسیسات چیست و چه کارایی دارد؟
 • ۲۹
 • شهریور
 • تاسیسات چیست و چه کارایی دارد؟

  تاسیسات چیست؟ در دنیا ی  امروز تامین آسایش بشر یکی از اهدف اصلی است به همین دلیل نقش تاسیسات مکانیکی به عنوان ...

  تأسیسات مکانیکی ساختمان چیست؟
 • ۲۹
 • شهریور
 • تأسیسات مکانیکی ساختمان چیست؟

  تأسیسات مکانیکی ساختمان شامل مجموعه ای از سازه ها و اجزایی است که ساختار سیستم های داخلی ساختمان را جهت بهبود سطح آسایش ...

  ارتباط با ما


  شماره تماس

  09131109867

  ادرس

  اصفهان-آبشار سوم-مجتمع رویال سنتر

  پست الکترونیک

  Mashayekhi.tec@gmail.com