Blog

12 اکتبر, 2021

دریچه کولر

دریچه کولر میزان هوای ورودی کولر به اتاق، هال و پذیرایی از کانال کولر را تنظیم می‌کند. باید بدانید که قیمت دریچه کولر نسبت به مکان مورد استفاده و نسبت به نیاز افراد متفاوت است و انواع مختلفی نیز دارد؛ به عنوان مثال دریچه های الومینیومی یکی از پرکاربردترین نوع دریچه کولر در ایران می‌باشد.

دریچه‌های کولری در ابعاد مختلفی بدون محدودیت، به‌صورت سفارشی و طبق خواسته مشتری با هر تعداد قابل ساخت و عرضه به بازار می‌باشد. مدل‌های آهنی، ضخامت ورق پره‌های افقی و عمودی و… میزان مرغوبیت این محصول را مشخص می‌کنند.

در اکثر ساختمان ها برای تنظیم میزان هوای ورودی کولر به اتاق ها و فضاهای مورد نظر شما، از دریچه کولر استفاده می‌شود. در این مقاله ما به توضیح انواع دریچه ها پرداخته ایم پس با ما همراه باشید.

دریچه کولر

 

همان‌طور که می‌دانید در تمام ساختمان‌های مسکونی و اداری دریچه های هوایی که استفاده می‌شوند، دریچه کولر هستند که برای تنظیم میزان هوای ورودی کولر به اتاق و همچنین فضاهای مورد نظر استفاده می‌شوند. امروزه کانال کشی و تعبیه دریچه کولر در ساختمان ها، برای افزایش رفاه و آسایش افراد لازم و ضروری است.

این دریچه ها درسیستم های گرمایشی و سرمایشی هیچ محدودیتی برای استفاده ندارند. یعنی شما می‌توانید به جای دمنده کولر از دمنده گرماساز استفاده کنید و حتی می‌توانید از انواع مختلف دریچه کولری استفاده کنید.

انواع دریچه کولر

دریچه کولرها از لحاظ جنس به انواع مختلفی تقسیم بندی شده اند که در این مقاله انواع دریچه ها را توضیح خواهیم داد.

طراحان دریچه کولر روی ساخت اقلام تهویه هوا و تهویه مطبوع تلاش زیادی می‌کنند و سعی دارند که با توجه به نیاز و سلیقه مختلف افراد و همچنین باتوجه به شرایط و فضای ساختمان ها دریچه های کولر را طراحی و سپس وارد بازار کنند.

دریچه کولر آلومینیومی

دریچه کولر آلومینیومی از پرکاربردترین نوع دریچه های کولری در ایران است. به‌خاطر ساختار چند منظوره ای که این دریچه دارد باعث شده است که این محصول بسیار مورد توجه و موردپسند کاربران واقع شود. این دریچه از جنس پروفیل آلومینیوم ساخته می‌شود و همچنین امکان تنظیم فشارهوا یا امکان انسداد ورود هوا را دارد. قاب این دریچه از قالب پروفیل آلومینیوم و پره‌های آن از ورق آلومینیوم به صورت پرسی و فابریک ساخته می‌شود.

مهم ترین ویژگی که این نوع دریچه دارد امکان تغییرِ جهت ایستایی پره‌های عمودی که جلوی دریچه وجود دارد می باشد. از عوامل دیگری که مهم است تعیین کیفیت دریچه آلومینیوم و کیفیت رنگ سطح آن و نوع آن است. این نوع دریچه نیز می‌تواند به صورت دیواری مورد استفاده قرار بگیرد.

چند ویژگی دریچه کولری آلومینیومی

مهمترین ویژگی دریچه کولر آلومینیومی این است که امکان تغییر جهت ایستای پره‌های عمودی که در جلوی دریچه تعبیه شده را دارد. چرا که به این صورت با تغییر مسیر این پره ها هوای خروجی از دهانه به راحتی به شکل دلخواه شما به راست یا چپ منتقل خواهد شد. علاوه براین در قسمت پشت آن دارای تیغه های افقی به عنوان دمپر وجود دارد که این تیغه‌های متحرک قابلیت انسداد معبر هوا را دارند و هم می‌توانند مسیر پرتاب هوا را از دهانه دریچه تغییر دهند.

پره های افقی این دریچه کولر آلومینیومی به‌وسیله ی اهرمی که دسته کنترل آن در روی نمای دریچه وجود دارد کنترل و باز و بسته می‌شوند. از عوامل دیگری که کیفیت دریچه کولر آلومینیومی را مشخص می‌کند، نوع و کیفیت رنگ سطح آن می‌باشد.

به طور معمول این دریچه‌ها به‌صورت دیواری مورد استفاده قرار می‌گیرند، اما می‌توان آن‌ها را در سقف نیز استفاده کرد. برای نصب آنها در محل دلخواه از پیچ خودکار یا پیچ چوبی استفاده می‌شود.

دریچه کولر چوبی

دریچه کولر چوبی زیبایی خاصی را به محیط می‌دهد و تطابق آن با محیط و همچنین دکوراسیون ساختمان‌ها مثال زدنی می‌باشد. کسانی که این نوع از دریچه ها را تولید می‌کنند، از متریال چوب استفاده می‌کنند. دریچه‌هایی که چوبی هستند بخاطر زیبایی منحصربه‌فردشان در محیط بیشتر مورد توجه افراد قرار می‌گیرند.

دریچه کولر آهنی یا گالوانیزه

دریچه‌های کولر آهنی یا گالوانیزه دارای دمپر در تنظیم میزان هوا به محیط هستند. پره های دمپر در پشت دریچه به صورت افقی و پره های عمودی روی قاب اصلی دریچه وجود دارند که باعث می‌شود هوای داخل کانال به هر طرف که نیاز باشد برود. این محصول را می‌توان به‌صورت دیواری یا سقفی نیز استفاده کرد.

این دریچه ها به دو صورت عادی و سفارشی تولید شده و سپس روانه بازار می‌شوند. نکته مهمی که در تولید این محصول وجود دارد این است که باید حتما از ورق ضخیم استفاده شود؛ که این مورد از مزایایی برخوردار است. به عنوان مثال دریچه در برابر فشار ورود هوا دچار صدای اضافی نمی‌شود و بدین ترتیب عمر استفاده از آن‌ها افزایش می‌یابد.

دریچه کولر آهنی از لحاظ ساختار شبیه به مدل آلومینیومی است که یک تفاوت دارد و آن این است که جنس ساخت آن‌ها از ورق روغنی می‌باشد و درواقع یعنی تمام بخش‌های آن مثل فریم، تیغه‌های هوا و پره‌های دمپر از ورق روغنی ساخته می‌شود.

چند ویژگی دریچه کولر آهنی

برای ساخت قاب این دریچه کولر از ورق روغنی به عرض ۳ سانت استفاده می‌شود. بعد از اندازه‌گیری لازم نیز می‌توان به جانمایی پره‌های عمودی در جلوی آن اقدام کرد. در ساخت این دریچه کولر مانند انواع دیگر آن باید به میزان نیم سانتی متر از هر طرف بادخور رها باشد که این کار باعث می‌شود دریچه به‌راحتی جابه‌جا شود. نوع رنگ آن نیز به‌صورت کوره ای و پودری الکتروستاتیک است.

ویژگی‌های انواع دریچه های کولر

بیشتر دریچه کولرهایی که وارد بازار می‌شوند، درساختمان‌‎‌های مسکونی و تجاری مورد استفاده قرار می‌گیرند، پس باید طراحی و تولید آن‌ها طوری باشد که هیچ اشکال و نواقصی نظیر: عدم کنترل روی دریچه یا نقص در تنظیم مقدار و جهت باد خروجی آن یا عدم امکان تنظیم میزان باد براساس نیاز و سلیقه افراد و همچنین کیفیت پایین دریچه‌ها از هر لحاظی باید به حداقل برسد تا مشتری‌ها از خرید خود رضایت کافی را داشته باشند.

ویژگی‌ منحصر به فرد دریچه کولر:

  • ایجاد کنترل روی دریچه کولر برای تنظیم مقدار و جهت باد خروجی
  • حذف نیاز به دسترسی فیزیکی دریچه برای تنظیم مقدار، میزان و جهت باد خروجی
  • جلوگیری از هدررفتن انرژی
  • تعبیه امکاناتی برای تنظیم میزان باد برحسب به نیاز و سلیقه افراد
  • بهینه سازی و بازمهندسی دریچه کولر
  • افزایش رضایت و رفاه مصرف کنندگان

سخن پایانی

ساخت این دریچه‌ها تجهیزات هوشمند و پیشرفته‌ای هست که وجود آن در فضای داخلی ساختمان به گونه ای است که از انتقال و ورود هرآلودگی و ذرات گردوغبار به داخل فضا جلوگیری می‌کند. این دریچه‌ها با مقاومت بسیاری بالایی ساخته شده‌اند به گونه‌ای که می‌توان گفت به‌عنوان یک عایق صوتی و گرمایشی قوی عمل خواهند کرد.

امیدواریم که توانسته باشیم اطلاعات شما را درمورد دریچه کولر بالا برده باشیم.

مقالات
About موسسه فنی مشایخی

پاسخ دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • پانزده − 6 =