دریچه داکت اسپیلیت

دریچه داکت اسپیلیت

دریچه داکت اسپیلیت

داکت اسپیلیت، همان اسپیلیت یا کولر گازی می باشد اما تنها تفاوت آن با کولر گازی در این است که یونیت داخلی یا هوا ساز داکت اسپیلیت درون سقف کاذب و به صورت توکار نصب می گردد. داکت اسپیلیت از طریق کانال کشی به بخش های مختلف یک واحد راه یافته و باعث توزیع هوای تازه در آنها پس از فیلتر نمودن و تنظیم دما می شود. بعد از نصب و راه اندازی دستگاه داکت اسپیلیت به علت نیاز داشتن دستگاه به بازدیدهای دوره ای جهت چکاب آن، تعویض دستگاه و پنهان نمودن آن از دید عمومی، نیاز به دریچه بازدید داکت اسپیلیت احساس می گردد. این دریچه در بخش پایینی دستگاه داکت اسپیلیت و بر روی کلافی که برای آن در نظر گرفته شده است، مورد استفاده قرار می گیرد، وجود این دریچه به منظور دسترسی دستگاه داکت اسپسلیت پوشانده شده توسط سقف کاذب ضروری می باشد.

دریچه های داکت اسپیلیت از لحاظ جنس و متریال به کار رفته برای ساخت آنها به انواع آلومینیومی، چوبی و پی وی سی طبقه بندی که هر یک از آنها دارای مدل های گوناگونی هستند. انتخاب دریچه داکت اسپیلیت به توان و ظرفیت دستگاه داکت اسپیلیت بستگی دارد.

 1. دریچه داکت اسپیلیت آلومینیومی

دریچه های داکت اسپیلیت آلومینیومی خطی

دریچه های داکت اسپیلیت آلومینیومی یکی از متداول ترین و البته پر فروش ترین دریچه ها هستند. این دریچه ها مجهز به فریم و درب آلومینیومی مقاوم در برابر رطوبت و حرارت می باشند. این دریچه ها در طرح ها و ابعاد متفاوتی تولید می شوند.

دریچه های داکت اسپیلیت آلومینیومی بر اساس نوع باز شوندگی درب و همچنین میزان نیاز دستگاه داکت اسپیلیت به هوا دارای مدل های مختلفی هستند. این مدل ها عبارت اند از: دریچه های با درب ساده وزنه ای، درب شیاردار وزنه ای، درب شیاردار مختلط، درب شیاردار لولایی، درب مشبک لولایی، درب خطی لولایی، درب خطی وزنه ای، درب مشبک وزنه ای.

 • دریچه داکت اسپیلیت آلومینیومی ساده: دریچه های داکت اسپیلیت ساده در دو نوع لولایی و وزنه ای ساخته می شوند. انواع لولایی رایج ترین نوع دریچه داکت اسپیلیت می باشد. جنس درب و فریم دریچه از آلومینیوم تهیه شده است. در این مدل دریچه داکت اسپیلیت، درب آن بصورت کاملاً صاف و بدون هیچ گونه شیار و منافذ هوا طراحی و ساخته شده و توسط لولا به فریم متصل می شود و در صورت باز بودن، درب به صورت کامل از ساختار دریچه، قابل جدا شدن نمی باشد. انواع ساده وزنه ای نیز از مجموعه درب های ساده و فلت دریچه های بازدید می باشد. در ساخت این نوع دریچه از پروفیل های مخصوص جهت فریم سه پری آن و ساختار ورقی به عنوان درب دریچه استفاده می شود. از ویژگی های بارز این نوع دریچه می توان به جدا شدن کامل درب دریچه در هنگام بازدید و تعمیر دستگاه داکت اسپیلیت و عدم وجود شیار، سوراخ و منفذ بر روی درب دریچه اشاره نمود.
 • دریچه داکت اسپیلیت آلومینیومی شیاردار

دریچه داکت اسپیلیت آلومینیومی شیاردار در دو نوع لولایی و وزنه ای تهیه می شوند. دریچه شیاردار لولایی از فریم و درب شیاردار تشکیل شده است. فریم آن از پروفیل مخصوص آلومینیومی و درب آن از ورق آلومینیوم شیاردار ساخته می شود که توسط لولا به فریم دریچه متصل می شود. دریچه های شیاردار وزنه ای از فریم و درب شیاردار قابل جدا شدن تشکیل شده و تمام متریال آن از آلومینیوم می باشد.

 • دریچه های داکت اسپیلیت آلومینیومی خطی

این نوع دریچه نیز در دو نوع لولایی و وزنه ای هستند. درب دریچه های داکت اسپیلیت خطی لولایی از دو بخش ورق اصلی درب و دریچه خطی تشکیل می شود، دریچه خطی جهت تامین هوای محفظه ای که دستگاه در آن قرار دارد، در نظر گرفته شده است و اتصال درب دریچه به فریم توسط لولا صورت گیرد. ساخت درب دریچه های خطی وزنه ای با برش ابعاد حاصل از ابعاد داخلی فریم انجام می شود و بعد از ساخت آن بر اساس مکانی که قرار است دریچه خطی بر روی درب دریچه داکت اسپیلیت قرار گیرد، حفره ای ایجاد تا آن به آسانی در ساختار درب دریچه داکت اسپیلیت جا گیرد.

 • دریچه های داکت اسپیلیت آلومینیومی مشبک

 این دریچه ها در دو نوع؛ لولایی و  وزنه ای می باشند. دریچه مشبک لولایی جهت بازدید دستگاه های داکت اسپیلیت که به هوای بیشتری نیازمند می باشند، گزینه مناسبی می باشد. دریچه مشبک لولایی از دو بخش فریم و درب مرکب تشکیل شده است. بعد از برش ورق درب دریچه باید حفره دریچه مشبک بر اساس نیاز سنجی دستگاه داکت اسپیلیت بر روی ورق درب دریچه ایجاد شود. بعد از جانمایی دریچه مشبک بر روی درب دریچه داکت اسپیلیت، باید درب به فریم از طریق لولا فلزی متصل گردد.

دریچه داکت اسپیلیت مشبک وزنه ای برای دستگاه هایی که محفظه آنها نیاز به هوای تازه دارند و همچنین فاصله دربی که به صورت وزنه ای برای چک کردن آن است به گونه ای که به آسانی می توان آن را به صورت وزنه ای جابه جا نمود و مجدداً در محل خود جای داد، مناسب می باشند. این نوع دریچه به علت وجود شبکه های مشبک و لانه رنبوری بر روی درب خود سبب تامین هوای تازه مورد نیاز دستگاه می شود.

 1. دریچه داکت اسپیلیت چوبی یا MDF

دریچه داکت اسپیلیت پی وی سی یا پلاستیکیدریچه های داکت اسپیلیت چوبی به دلیل ظاهر جالب و تاثیر گذار خود از محبوبیت بسیاری برخوردارند. این نوع دریچه ها برای ساختمان های مسکونی و لاکچری که زیبابی برای برای آنها بسیار اهمیت دارد، گزینه مناسبی به شمار می آید. در تهیه این دریچه ها به دلیل مقاومت کم چوب، با روکش PVC با رنگ های خاص پوشیده می شوند. دریچه های داکت اسپیلیت چوبی نسبت به انواع آلومینیومی از لحاظ مدل، رنگ و طرح تنوع بیشتری دارند و قاعدتاً توانایی جذب افراد بسیاری را دارند.

3. دریچه داکت اسپلیت PVC یا پلاستیکی

دریچه های داکت اسپیلیت پی وی سی از پلیمر تهیه می شوند، به دلیل ساختار خود نیازی به پوشش رنگ ندارند و از مقاومت بالایی در مقابل اکسید شدن، رطوبت، حشرات و … برخوردارند. از این رو دریچه های داکت اسپیلیت پی وی سی برای مناطق مرطوب و شرجی مانند مازندران، رشت، بندرعباس، بوشهر و … گزینه مناسبی می باشند، چرا که در شهرهای شمالی و جنوبی کشور میزان رطوبت هوا و تاثیر فرسایش بر سطوح فلزی بسیار زیاد است. یکی از ویژگی های PVC یا پلاستیک مرغوب، وزن مناسب آن می باشد، به دلیل بزرگی دریچه های داکت اسپیلیت و وزن بالای انواع فلزی و چوبی می توان گفت که انتخاب دریچه های داکت اسپیلیت پلاستیکی گزینه ایده آلی محسوب می شوند. این دریچه ها در مدل های متنوع با ابعاد و اندازه های گوناگون تهیه می شوند، به روش های عادی و پیچ مخفی قابلیت نصب آسان در محل خود را دارند.

سخن پایانی

با توجه به نیاز مبرم به دریچه های داکت اسپیلیت به منظور حفاظت، تعمیر و سرویس داکت اسپیلیت ها، لازم است که هر چه سریع تر برای سفارش و تهیه دریچه های داکت اسپیلیت با کیفیت بالا اقدام نمایید. شما عزیزان می توانید برای کسب راهنمایی و مشاوره بیش تر در خصوص انواع دریچه های داکت اسپیلیت، با همکاران متخصص ما در مؤسسه فنی مهندسی مشایخی به وب سایت این مؤسسه مراجعه و انتخابی با کیفیت و مناسب با شرایط محیطی خود را تجربه کنید.

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته بندی


مقالات ما


دریچه بازدید
 • ۱۳
 • اردیبهشت
 • دریچه بازدید

  اهمیت دریچه بازدید در ساختمان   دریچه بازدید یکی از انواع دریچه هایی است که برای دسترسی به تأسیسات ساختمان مورد استفاده قرار ...

  دریچه اسلوت
 • ۱۳
 • اردیبهشت
 • دریچه اسلوت

  دریچه اسلوت چیست؟   آیا می دانید دریچه اسلوت چه نوع دریچه ای است و برای افزایش تهویه مطبوع در چه مکان ...

  جعبه کلکتور
 • ۱۳
 • اردیبهشت
 • جعبه کلکتور

  جعبه کلکتور کاربردها و معیارهای خرید آن   همه روزه شاهد پیشرفت های زیادی در زمینه ی لوله کشی آب، فاضلاب، گاز ...

  دریچه چوبی
 • ۱۳
 • اردیبهشت
 • دریچه چوبی

  کاربرد دریچه ی چوبی و انواع آن دریچه چوبی از جمله المان های متناسب با طراحی چوب در دکوراسیون داخلی فضاهای مدرن امروزی ...

  ارتباط با ما


  شماره تماس

  09131109867

  ادرس

  اصفهان-آبشار سوم-مجتمع رویال سنتر

  پست الکترونیک

  Mashayekhi.tec@gmail.com