• تهران، پونک، عدل شمالی، بلوار کمالی جهاد، کوچه یکم، پلاک یکم، واحد اول
تلفن همراه
09121184963
تلفن دفتر
03136343448
ساعات کاری
شنبه تا پنجشنبه ۹ تا ۲۰
آشنایی با انواع دریچه کولر آبی

آشنایی با انواع دریچه کولر آبی

دریچه کولر آبی پرکاربرد ترین و اساسی ترین نوع از دریچه هایی است که در ساختمان های اداری، تجاری و مسکونی به کار گرفته می شود. از این دریچه ها برای تنظیم میزان هوای ورودی کولر به فضاهای ساختمان استفاده می شود.

کانال کشی و تعبیه دریچه کولر در همه ساختمان ها، یکی از مراحل روند تکمیل ساخت و ساز است که پیمانکاران و مهندسین برای افزایش آسایش افراد انجام می دهند. می توان گفت در همه نقاط ایران (به استثنای مناطق شرجی که به دلیل رطوبت هوا نیاز به استفاده از اسپیلت دارند) دریچه کولر به علت اهمیت سیستم سرمایشی و گرمایشی، به عنوان یکی از پر مصرف ترین و کاربردی ترین دریچه های هوا شناخته می شود. از دریچه کولر برای هدایت هوای گرم هم می توان استفاده کرد، کافیست به جای کولر از یک سیستم گرمایشی (مثلاً هیتر گازی فن دار) استفاده کنید.

دریچه های کولر از لحاظ جنس بدنه به چند نوع تقسیم می شوند.

1- کولرهای گازی

2- کولر های آبی

کولر گازی :

air conditioner

کولر گازی به کولری گفته می‌شود که برای تولید سرما از تبدیل گاز به مایع و مایع به گاز استفاده می‌کند. که این مدل از کولر را شخصی به نام ویلیس کریر در سال ۱۹۰۲ اولین کولر گازی را اختراع کرد.

امروزه تولیدکنندگان کولرهای گازی اسپلیت برای جلب مشتری و حفظ بازار سراغ افزودن امکانات و ویژگی‌های اضافه‌تری رفته‌اند. برخی این دستگاه‌ها به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که دمای محیط را در شب و وقتی ‌که به خواب می‌روید کم‌کم افزایش می‌دهد تا صبح راحت‌تر از رخت خواب بلند شوید. برخی کولرها، فیلتر از بین برنده گردوغبار دارند، و بعضی دیگر نیز مجهز به تولیدکننده ازن هستند تا طراوت هوای بارانی را در فضا ایجاد کنند.

 1. کولر های گازی انواع مختلفی دارند از جمله:
 2. 1.      کولر گازی یک‌ تکیه یا همان پنجره‌ای
 3. 2.      کولر گازی دوتکه یا همان اسپلیت
 4. 3.      کولر گازی پرتابل یا قابل‌حمل
 5. 4.      کولر گازی ایستاده

 

کولر آبی :

water cooler

کولر آبی یکی دیگر از دستگاه‌های سرمایشی محسوب می شود. که با سیستم‌ تبخیری خود به واسطه تبخیر باعث می شود محیط اطراف خود را خنک کند.تاریخچه استفاده از کولر آبی شاید به کشور مصر باستان برخواهد گشت. در آن زمان مصریان در خانه‌های خود آبشارهای دیواری ای داشتند که با این کار دمای هوای خانه را کاهش می‌دادند. که در واقع نمونه‌ی مشابه با کولرهای آبی امروزی در ایران باستان محسوب می شود.

انواع دریچه کولر آبی

طراحان و سازندگان دریچه های کولر با توجه به سلایق و نیاز های مختلف مشتریان و همچنین با در نظر گرفتن شرایط و فضایی که دریچه در آن به کار گرفته خواهد شد، اقسام دریچه های کولر را، طبق آخرین فناوری های روز دنیا طراحی کرده و می سازند.

 1. 1.      دریچه کولر آبی آلومینیومی
 2. 2.      دریچه کولر آبی چوبی
 3. 3.      دریچه کولر آبی آهنی

دریچه کولر آبی آلومینیومی

Aluminum air conditioner window

عمومی ترین و شناخته شده ترین دریچه کولر در ایران از نوع دریچه کولر آلومینیومی است. ساختار کاربردی و چند منظوره آن سبب محبوبیتش بین کاربران و مهندسان شده است.

جنس قاب دریچه از پروفیل آلومینیوم است و جنس پره ها از ورق آلومینیومی می باشد. پره های عمودی در جلو و پره های افقی در پشت قرار می گیرند و دارای دمپر جهت تنظیم فشار هوا و یا انسداد ورود هوا می باشد. برای پوشش نهایی از رنگ کوره ای استفاده می شود.

از ویژگی های دریچه کولر آلومینیومی می توان به امکان تغییر جهت پره های عمودی و افقی به وسیله اهرمی که دسته کنترل آن روی نمای دریچه تعبیه شده است، اشاره کرد. با تغییر جهت پره های عمودی جهت هوای خروجی از دهانه کولر، به سمت چپ، راست و یا مستقیم تغییر می کند و همچنین پره های افقی مسیر حرکت هوا از دهانه دریچه را کنترل می کنند و توانایی انسداد معبر هوا را هم دارند.

 

خوب است بدانید در تولید “دریچه کولر آبی” هیچ محدودیت ابعادی وجود ندارد و می توان میزان مرغوبیت آن را نیز با توجه به ضخامت ورق پره های عمودی و افقی مشخص کرد. رنگ مورد استفاده در تولید دریچه های کولر نیز از نوع رنگ کوره ای و پودری استاتیک است. 

 

با اینکه دریچه های کولر عموماً بر روی دیوار نصب می شوند اما شما با توجه به فضای مورد استفاده خود می توانید از این دریچه ها بر روی سقف هم استفاده کنید بدون اینکه در کارکرد آن ها مشکلی ایجاد شود. برای نصب دریچه بر روی محل مورد نظر باید از پیچ های خودکار و یا پیچ های چوبی استفاده کنید.

دریچه کولر آبی چوبی

wooden cooler window

از این دریچه های کولر در ساختمان هایی با نمای داخلی چوب استفاده می شود که تطابق آن با دکوراسیون های چوبی جلوه بسیار ویژه ای به محیط خواهد بخشید. بهره گیری از متریال چوب و زیبایی چشم نواز این دریچه ها سبب محبوبیت شان بین کاربران شده است.

دریچه های کولر چوبی تمام ویژگی های فنی که برای دریچه کولر آبی آلومینیومی نام بردیم  (پره های افقی و عمودی، اهرم تنظیم پره ها) را دارند.

جهت خواندن اطلاعات بیشتر درباره دریچه چوبی کلیک کنید.

دریچه کولر آبی آهنی

نمونه طرح دریچه کولر آهنی

دریچه های کولر آهنی از نظر ساختاری کاملاً مشابه مدل آلومینیومی است و تنها تفاوت آن ها نوع ورقه به کار رفته است که در دریچه های آهنی از ورق روغنی استفاده می شود. مهم ترین نکته در تولید دریچه های کولر آهنی به کار گیری ورق های ضخیم است، به این دلیل که از ایجاد هر گونه صدای اضافی جلوگیری شود و همچنین عمر استفاده از آن ها افزایش یابد.

ساختار قاب دریچه کولر آهنی از ورق های روغنی 3 سانت است و دمپر ها به حالت قالب های قاشقی ساخته می شوند. برای نصب این دریچه ها، باید آن ها را از نمای قاب پیچ کرد.
دریچه های آهنی نیز با رنگ کوره ای و پودری استاتیک رنگ آمیزی می شوند.

برای جلب رضایت کاربران دریچه های کولر، نواقص و اشکالات طراحی و ساخت باید به صفر برسد. مشکلاتی مانند عدم امکان تنظیم میزان باد خروجی از دهانه دریچه، عدم کنترل و تغییر جهت پره ها و همینطور کیفیت پایین از جمله اشکالاتی است که مردم با دریچه های کولر دارند.

برای تولید یک دریچه کولر مدرن، با کیفیت و منحصر به فرد باید به نکاتی توجه کرد. این نکات شامل:

 • ·        تعبیه امکانات مورد نیاز برای تنظیم باد برحسب نیاز و سلیقه مشتری
 • ·        ایجاد کنترل بر روی دریچه کولر جهت تنظیم میزان و جهت باد خروجی
 • ·        حذف نیاز به دسترسی فیزیکی جهت تنظیم میزان و جهت باد خروجی
 • ·        افزایش رضایت مشتری
 • ·        جلوگیری از اتلاف انرژی
 • ·        بهینه سازی دریچه

 • ·        ارتقا سطح رفاه مصرف کننده

قیمت دریچه کولر

با توجه به مواد اولیه به کار رفته در ساخت هر نوع دریچه قیمت آن متفاوت است. به طور کلی دریچه های آلومینیومی قیمت بیشتری نسبت به دریچه های آهنی یا همان گالوانیزه دارند. مورد بعدی که در قیمت گذاری دریچه ها تأثیر گذار است ابعاد محصول است.

شکل های ظاهری دریچه کولر

کارگاه ها و کارخانه های تولید کننده دریچه کولر برای جلب مشتری های بیشتر دست به خلاقیت زده اند و شکل ظاهری آن ها را از حالت مستطیلی همیشگی تغییر داده اند. این تغییر هم به علت تأثیر در زیبایی محل نصب دریچه ها است و هم به خاطر کاربرد های متنوع آن ها.

برخی از دریچه ها به صورت گرد طراحی و ساخته می شوند و برخی دیگر به شکل چهارگوش.

دریچه  کولر گرد (Air Conditioner Round window) یکی از انواع دریچه های دیواری می باشد که جهت تنظیم فشار هوا و یا مسدود کردن هوا از پشت دمپر پروانه ای استفاده می شود. مدل گرد دریچه کولر مخصوص دهش هوا، پره هایی به شکل دایره دارد که به صورت دوار روی یکدیگر قرار می گیرند.

ساختار ظاهری دریچه کولر گرد بدین شکل است که یک قاب گرد آلومینیومی دارد و داخل دریچه پره های آلومینیومی به صورت دایره ای روی یکدیگر قرار می گیرند.

سخن پایانی

و اما موسسه فنی مهندسی مشایخی با تولید دریچه های استیل در اصفهان صفحه ای جدید در صنعت تولید  گشوده است.

دریچه های لوکس استیل تولید شده توسط این موسسه ، جهت گرمایش و سرمایش قابل استفاده هستند وآن ها هم،در مکش و هم در دمش هوا کاربرد دارند.

شما می توانید از این دریچه های کولر در محل های لوکس اداری، تجاری و مسکونی بهره ببرید. محل نصب این دریچه ها در سقف های کاذب، سقف های تیرچه ای و روی دیوار می باشد. نکته جالب درباره دریچه کولر استیل این است که هر چه نسبت طول به عرض آن بیشتر باشد ظاهری زیبا تر و شکیل تر پیدا می کند.


لینک کوتاه همین صفحه: https://rizy.ir/7DMWal


منبع: http://www.tfduct.com

2 نظر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات ما


آشنایی با انواع دریچه کولر آبی
 • ۷
 • تیر
 • آشنایی با انواع دریچه کولر آبی

  دریچه کولر آبی پرکاربرد ترین و اساسی ترین نوع از دریچه هایی است که در ساختمان های اداری، تجاری و مسکونی به کار گرفته ...

  دریچه خطی چه کاربردی دارد؟
 • ۲۵
 • شهریور
 • دریچه خطی چه کاربردی دارد؟

  نوع دیگر از دریچه های تنظیم هوا دریچه خطی می باشد. دریچه خطی از جنس های آلومینیومی، پلاسیتیکی و چوبی که در سه نوع ...

  دریچه خطی و کاربرد آن برروی دریچه اسلات
 • ۲۵
 • شهریور
 • دریچه خطی و کاربرد آن برروی دریچه اسلات

  کدام یک از انواع دریچه‌های موجود در بازار برای تمامی ساختمان‌ها مناسب هستند؟ هر کدام از دریچه‌های هوا در سیستم هوارسانی، خنک‌سازی ...

  دریچه اسلوت چیست ؟
 • ۲۵
 • شهریور
 • دریچه اسلوت چیست ؟

  دریچه اسلوت در ساختارِسیستم تهویه مطبوع ،هم جهت دمشِ هوای کانالِ هوای رفت و هم جهت مکشِ هوای برگشت، مورد استفاده قرارمی گیرد. ...

  ارتباط با ما


  شماره تماس

  09131109867

  ادرس

  اصفهان-آبشار سوم-مجتمع رویال سنتر

  پست الکترونیک

  Mashayekhi.tec@gmail.com