عوامل موثر در انتخاب سیستم تهویه ساختمان

عوامل موثر در انتخاب سیستم تهویه ساختمان

عوامل موثر در انتخاب سیستم تهویه ساختمان

طراحان سیستم های تهویه مطبوع ساختمان برای انتخاب یک سیستم تهویه برای ساختمان، گزینه های مختلفی پیش رو دارند. آن ها در طراحی سیستم تهویه ساختمان، نظرات صاحبان پروژه برای نصب تجهیزات و هزینه های کارکرد سیستم را باید مد نظر داشته باشند. طراح باید در هنگام ساخت سیستم تهویه ساختمان، پارامتر های مختلفی از جمله عملکرد، قابلیت اطمینان، ظرفیت و همچنین محدودیت فضا را مد نظر داشته باشد. در زیر به برخی از کاربرد ها و محدودیت ها و موانع برای انتخاب سیستم تهویه ساختمان اشاره کرده ایم.

کاربری ساختمان

کاربری ساختمان یکی از پارامتر های مهم برای انتخاب تجهیزات مورد استفاده است که باید حتما مورد توجه قرار گیرد. برای ساختمان های اداری که به صورت روزانه معمولا مورد استفاده قرار می گیرد، تجهیزات باید از نوع پایانه های فن دار باشد. در فضاهایی که در ارتباط با هوای بیرون هستند، معمولا از پایانه های فن دار با گرمکن های کمکی (گرمایش مکمل) استفاده می شود. استفاده از این سیستم سهولت بسیار زیادی برای فضاهای انفرادی دارد همچنین باعث می شود سیستم مرکزی زمان بیشتری استراحت کند چرا که در زمان های غیر اداری خاموش خواهد ماند و این کار به افزایش طول عمر سیستم تهویه ساختمان کمک خواهد کرد. همچنین در زمان های غیر اداری پایانه های فن دار بدون کمک سیستم تهویه مرکزی دمای فضا را تا حد قابل قبولی معتدل نگه می دارد.

اندازه ساختمان

در ساختمان های بزرگ، سیستم های تهویه مرکزی مقدار زیادی از هوا را به نواحی مختلف جهت متعادل سازی هوا و رفع نیاز حرارتی جا به جا می کنند. فضاهای داخلی از آنجا که نیاز چندانی به گرمایش ندارند، باید از واحد های تک کاناله یا پایانه های فن دار بدون المان های حرارتی استفاده کرد. ساختمان هایی که در نواحی استوایی قرار دارند یا حتی جوی متشابه با این نواحی دارند باید از گرمایش با المان الکتریکی یا آب گرم برای نواحی بیرونی استفاده کرد. همچنین برای صرفه جویی در هزینه ها می توان از پایانه های حجم متغیر فن دار سری استفاده کرد به طوری که فشار استاتیکی در کانال کمتر از 5 اینچ آب (125 پاسکال) می باشد. نکته قابل توجه در نصب سیستم های تهویه این است که در بخش هایی که با بیرون مرتبطند از پایانه های فن دار موازی استفاده می شود و در بخش های داخلی ساختمان از واحد های تک کاناله استفاده می شود.

برای آشنایی بیشتر با نوع سیستم های تهویه هوا و همچنین انواع دریچه های زینتی مورد استفاده در فضای داخلی ساختمان، به سایت  مؤسسه فنی مهندسی مشایخی مراجعه کنید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته بندی


مقالات ما


دریچه بازدید
 • ۱۳
 • اردیبهشت
 • دریچه بازدید

  اهمیت دریچه بازدید در ساختمان   دریچه بازدید یکی از انواع دریچه هایی است که برای دسترسی به تأسیسات ساختمان مورد استفاده قرار ...

  دریچه اسلوت
 • ۱۳
 • اردیبهشت
 • دریچه اسلوت

  دریچه اسلوت چیست؟   آیا می دانید دریچه اسلوت چه نوع دریچه ای است و برای افزایش تهویه مطبوع در چه مکان ...

  جعبه کلکتور
 • ۱۳
 • اردیبهشت
 • جعبه کلکتور

  جعبه کلکتور کاربردها و معیارهای خرید آن   همه روزه شاهد پیشرفت های زیادی در زمینه ی لوله کشی آب، فاضلاب، گاز ...

  دریچه چوبی
 • ۱۳
 • اردیبهشت
 • دریچه چوبی

  کاربرد دریچه ی چوبی و انواع آن دریچه چوبی از جمله المان های متناسب با طراحی چوب در دکوراسیون داخلی فضاهای مدرن امروزی ...

  ارتباط با ما


  شماره تماس

  09131109867

  ادرس

  اصفهان-آبشار سوم-مجتمع رویال سنتر

  پست الکترونیک

  Mashayekhi.tec@gmail.com