Blog

13 اکتبر, 2021

دریچه فنکوئل

عبارت فن کوبل درواقع سیستمی برای گرمایش و سرمایش هواو درصورت کلی انجام تهویه کامل در مکان‌های مسکونی، تجاری، هتل‌ها، سالن‌های غذاخوری و… می‌باشد که نوع‌های گوناگونی دارد. یعنی درواقع یکی از ابزاراتی که در فنکوئل کاربرد دارد سیستم های تهویه هوا است. هر فنکوئلی که ساخته می‌شود معمولاً یک فن را دارا می‌باشد که کار آن ساخت جریان هوا است. چند فیلتر هم در قسمت جریان هوا قرار گرفته که هوای ایجاد شده را از هرگونه آلودگی و زشتی پاک کند. مردم برای نظم دادن یا همان تنظیم کردن دما از کوئل استفاده می‌کنند. جریان آب با دمایی که مناسب است درواقع یعنی آب گرم در فصل زمستان برای ایجاد گرمایش و همچنین آب سرد در فصل تابستان برای ایجاد سرمایش، این‌ها وارد کوئل می‌شوند و با مبادله کردن حرارت و داغی با هوا، میزان دمای آب را به حد وسط می‌رساند و درنتیجه هوا به مکان مورد نظر راهنمایی می‌شود.

چه تجهیزاتی در ساخت این فنکوئل ها استفاده شده است

هر فنکوئلی از ابزار و تجهیزاتی ساخته شده که ما در اینجا به آن تجهیزات اشاره می‌کنیم:

هر فنکوئلی از فن، فیلتری برای هوا که ابزارهای آن قابل جدا شدن باشند یا هم فیلتری باشد که بتوان آن را تعویض کرد و از فیلتر دیگری استفاده نمود، شیر برای فلکه فنکوئل، شیر برای هوا گیری کردن، و همچنین کوئل‌هایی برای عمل گرمایش و سرمایش که عموم آن‌ها از لوله‌های مسی مانند و با پره‌هایی که آلومینیومی است تشکیل می‌شوند. این‌ها مواردی بودند که در ساخت فنکوئل ها از آن‌ها استفاده می‌شود.

انواع فن کویل ها

فنکوئل‌ها دارای نوع‌های گوناگونی هستند، از نمونه این فنکوئل‌ها می‌توان به فنکوئل دیواری، فنکوئل زمینی، فنکوئل‌های سقفی اشاره کرد.

فنکوئل های دیواری

یکی از نوع‌های فنکوئل‌ها می‌توان به فنکوئل‌های دیواری اشاره کرد. می‌توانیم بگوییم که مدل ظاهر یا همان قیافه این فنکوئل‌ها مثل اسپلیت‌های دیواری هست و برای قرار دادن یا همان نصب کردن، آن‌ها را باید روی دیوار و درون فضای مکان مورد نظرمان نصب کرد. ظاهر جذابی که این مدل از فنکوئل‌ها دارند خیلی زیبا است و مخاطبان زیادی را به خود جذب کرده و این مدل به یکی از پراستفاده ترین‌ها تبدیل شده است. این مورد بیشتر در ساختمان‌های تجاری و مسکونی و… استفاده می‌شود که ظاهر جذابی را هم در فضا ایجاد می‌کند. یکی از مدل یا برندهایی که خیلی در بازار مشهور است، می‌توان به فنکوئل یوراما اشاره کرد که علاوه بر ظاهر خوبی که دارد، کیفیت و کارکرد بهتری هم دارا می‌باشد.

فنکوئل های سقفی

یک نوع دیگر از فنکوئل‌ها، فنکوئل‌های سقفی است که درون سقف قرار می‌گیرد. یکی از ویژگی و مزیتی که این نوع فنکوئل دارد این است که چون در سقف و داخل دیزاین نصب می‌شود قابل دیدن نیست و هیچ جایی را اشغال نمی‌کند ولی یک معایبی هم که دارد این است که اگر مشکلی برایش ایجاد شود دسترسی داشتن به آن و تجهیزاتش خیلی دشوار می‌باشد. البته راه حلی هم برای این مشکل وجود دارد؛ آن هم این است که برای اینکه در هنگام مشکلات به آن دسترسی داشته باشید می‌توانید از وسیله ای به نام دریچه بازدید استفاده کنید تا اگر مشکلی هم برای فنکوئل‌های قرار گرفته در سقفتان پیش آمد به راحتی بتوانید آن را برطرف نمایید.

فنکوئل های زمینی

یکی دیگر از نوع‌ها، فنکوئل های زمینی هستند. این فنکوئل دارای موقعیت، برای نصب زمینی روکار است که بیشتر در مکان‌هایی مثل راهرو یا مکان‌های این چنین کاربرد دارند. به علت اینکه این مدل از فنکوئل‌ها در فضای داخلی نصب می‌شوند و تاثیر خیلی زیادی در دیزاین مکان دارند و نوع جنس و مدل این فنکوئل‌ها خیلی مهم است. بسیاری از افرادی که این مدل از فنکوئل را انتخاب می‌کنند، مسئله ظاهر آن را به سایر نکات ترجیح می‌دهند.

دریچه بازدید فن کویل

شما می‌توانید از این دریچه برای دسترسی داشتن به تجهیزات داخلی فنکوئل در هنگام خرابی و تعمیرات استفاده کنید که این دریچه بر روی بدنه فنکوئل واقع می‌شود. این دریچه با دو نام، دریچه بازدید و دریچه فنکوئل مشهور شده است و دارای مدل‌ها و طرح‌های گوناگونی است.

کاربرد های فنکوئل

فنکوئل‌ها دارای کاربردهای گوناگونی هستند که یکی از بهترین آن‌ها مربوط به مواردی می‌شود که ما بخواهیم دما و حرارت هر مکان را بصورت جداگانه مدیریت کنیم. شما می‌توانید با استفاده از فنکوئل‌ها از منتقل شدن آلودگی یک مکان به مکان‌های دیگر جلوگیری کنید. از مکان‌هایی که فنکوئل در آن ها استفاده می‌شود می‌توان به آپارتمان‌ها، انواع هتل‌ها و مکان‌های اداری اشاره کرد.

ویژگی و مزیت های فنکوئل ها

فنکوئل‌ها برخلاف سیستم‌های هوارسان، هیچگونه نیازی به کانال کشی کردن ندارند به همین علت هم جای خیلی کمی در مکان اشغال می‌نمایند. کنترل و مدیریت کردن این سیستم خیلی آسان و راحت‌تر از سایر ابزارات و تجهیزات مربوط به گرمایش و سرمایش می‌باشد و مقدار هزینه خیلی کمی هم دارا است. با استفاده از فنکوئل‌ها شما می‌توانید میزان دمای هر مکان را خودتان انتخاب کنید و همچنین در هنگام استفاده دمای برخی از مکان‌ها را کم یا زیاد کرده یا حتی خاموش نمایید. فنکوئل‌ها در هنگام استفاده هیچ آلودگی را از جایی به جای دیگر انتقال نمی‌دهند.

جمع بندی

در این مقاله به مطالبی راجب دریچه فنکوئل و نوع‌های گوناگون آن پرداختیم. و فهمیدیم که از دریچه بازدید یا فنکوئل می‌توان برای دست یافتن به درون سیستم یا دستگاه فنکوئل استفاده کرد که دارای جنس و نوع‌های گوناگونی است. در فنکوئل‌ها تنظیم کردن میزان درجه حرارت توسط ترموستات و تنظیم کردن میزان رطوبت مکان توسط هیومیدستات و تنظیم کردن میزان هوا توسط دستگاهی به نام فن و همچنین تنظیم کردن میزان هوای جدید با راه و روش های زیادی مدیریت می‌شود. در قسمت کاربردهای فنکوئل گفتیم که این دستگاه در مکان های بسیاری مثل هتل‌ها و ساختمان‌های زیادی مورد استفاده قرار می‌گیرد. نکته ای که نیاز است در این قسمت بدانید این است که در بیمارستان‌ها هم از فنکوئل استفاده شده ولی این مطلب و استفاده شدن زیاد خوب نمی‌باشد چرا که میزان فیلتر هوایی که درون فنکوئل‌ها قرار گرفته خیلی کم است و نگه داشتن و پاکیز کردن آن‌ها مثل سایر فنکوئل‌ها راحت نیست و دشواری به همراه دارد. امیدواریم شما با مطالعه این مطالب توانسته باشید اطلاعات خود را در زمینه دریچه فنکوئل بیشتر کرده باشید.

مقالات
About موسسه فنی مشایخی

پاسخ دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • 7 − 1 =