دریچه فنکوئل

دریچه فنکوئل

دریچه فنکوئل

عبارت فن کوئل درواقع سیستمی برای گرمایش و سرمایش هوا و به عبارت دیگر انجام تهویه کامل در مکان‌های مسکونی،  تجاری، سالن‌های غذاخوری، هتل ها و… می‌باشد که نوع‌های گوناگونی دارد. هر فن کوئلی که ساخته می‌شود معمولاً یک فن را دارا می‌باشد که کار آن ساخت جریان هوا است. چند فیلتر هم در قسمت جریان هوا قرار گرفته که هوای ایجاد شده را از هرگونه آلودگی و زشتی پاک کند. مردم برای نظم دادن یا همان تنظیم کردن دما از کوئل استفاده می‌کنند. جریان آب با دمایی که مناسب است درواقع یعنی آب گرم در فصل زمستان برای ایجاد گرمایش و همچنین آب سرد در فصل تابستان برای ایجاد سرمایش، این‌ها وارد کوئل می‌شوند و با مبادله کردن حرارت و داغی با هوا، میزان دمای آب را به حد وسط می‌رساند و درنتیجه هوا به مکان مورد نظر راهنمایی می‌شود.

چه تجهیزاتی در ساخت این فن کوئل ها استفاده شده است؟

هر فن کوئلی از ابزار و تجهیزاتی ساخته شده که ما در اینجا به آن تجهیزات اشاره می‌کنیم:

هر فن کوئلی از فن، فیلتری برای هوا که ابزارهای آن قابل جدا شدن باشند یا هم فیلتری باشد که بتوان آن را تعویض کرد و از فیلتر دیگری استفاده نمود، شیر برای فلکه فن کوئل، شیر برای هوا گیری کردن، و همچنین کوئل‌هایی برای عمل گرمایش و سرمایش که عموم آن‌ها از لوله‌های مسی مانند و با پره‌هایی که آلومینیومی است تشکیل می‌شوند. این‌ها مواردی بودند که در ساخت فن کوئل ها از آن‌ها استفاده می‌شود.

انواع فن کوئل ها

فن کوئل‌ها دارای انواع‌ گوناگونی هستند؛ از نمونه این فن کوئل‌ها می‌توان به فن کوئل دیواری، زمینی، سقفی اشاره کرد.

فن کوئل های دیواری

یکی از نوع‌های فن کوئل‌ها می‌توان به فنک وئل‌های دیواری اشاره کرد. می‌توانیم بگوییم که مدل ظاهر یا همان قیافه این فن کوئل‌ها مثل اسپلیت‌های دیواری هست و برای قرار دادن یا همان نصب کردن، آن‌ها را باید روی دیوار و درون فضای مکان مورد نظرمان نصب کرد. ظاهر جذابی که این مدل از فن کوئل‌ها دارند خیلی زیبا است و مخاطبان زیادی را به خود جذب کرده و این مدل به یکی از پراستفاده ترین‌ها تبدیل شده است. این مورد بیشتر در ساختمان‌های تجاری و مسکونی و… استفاده می‌شود که ظاهر جذابی را هم در فضا ایجاد می‌کند. یکی از مدل یا برندهایی که خیلی در بازار مشهور است، می‌توان به فن کوئل یوراما اشاره کرد که علاوه بر ظاهر خوبی که دارد، کیفیت و کارکرد بهتری هم دارا می‌باشد.

فنکوئل های سقفی

یک نوع دیگر از فن کوئل‌ها، فن کوئل‌های سقفی است که درون سقف قرار می‌گیرد. یکی از ویژگی و مزیتی که این نوع فن کوئل دارد این است که چون در سقف و داخل دیزاین نصب می‌شود قابل دیدن نیست و هیچ جایی را اشغال نمی‌کند ولی یک معایبی هم که دارد این است که اگر مشکلی برایش ایجاد شود دسترسی داشتن به آن و تجهیزاتش خیلی دشوار می‌باشد. البته راه حلی هم برای این مشکل وجود دارد؛ آن هم این است که برای اینکه در هنگام مشکلات به آن دسترسی داشته باشید می‌توانید از وسیله ای به نام دریچه بازدید استفاده کنید تا اگر مشکلی هم برای فن کوئل‌های قرار گرفته در سقفتان پیش آمد به راحتی بتوانید آن را برطرف نمایید.

فن کوئل های زمینی

یکی دیگر از نوع‌ها، فن کوئل های زمینی هستند. این فن کوئل دارای موقعیت، برای نصب زمینی روکار است که بیشتر در مکان‌هایی مثل راهرو یا مکان‌های این چنین کاربرد دارند. به علت اینکه این مدل از فن کوئل‌ها در فضای داخلی نصب می‌شوند و تاثیر خیلی زیادی در دیزاین مکان دارند و نوع جنس و مدل این فن کوئل‌ها خیلی مهم است. بسیاری از افرادی که این مدل از فن کوئل را انتخاب می‌کنند، مسئله ظاهر آن را به سایر نکات ترجیح می‌دهند.

دریچه بازدید فن کوئل

شما می‌توانید از این دریچه برای دسترسی داشتن به تجهیزات داخلی فن کوئل در هنگام خرابی و تعمیرات استفاده کنید که این دریچه بر روی بدنه فن کوئل واقع می‌شود. این دریچه با دو نام، دریچه بازدید و دریچه فن کوئل مشهور شده است و دارای مدل‌ها و طرح‌های گوناگونی است.

کاربرد های فن کوئل

فن کوئل‌ها دارای کاربردهای گوناگونی هستند که یکی از بهترین آن‌ها مربوط به مواردی می‌شود که ما بخواهیم دما و حرارت هر مکان را بصورت جداگانه مدیریت کنیم. شما می‌توانید با استفاده از فن کوئل‌ها از منتقل شدن آلودگی یک مکان به مکان‌های دیگر جلوگیری کنید. از مکان‌هایی که فن کوئل در آن ها استفاده می‌شود می‌توان به آپارتمان‌ها، انواع هتل‌ها و مکان‌های اداری اشاره کرد.

ویژگی و مزیت های فن کوئل ها

فن کوئل‌ها برخلاف سیستم‌های هوارسان، هیچگونه نیازی به کانال کشی کردن ندارند به همین علت هم جای خیلی کمی در مکان اشغال می‌نمایند. کنترل و مدیریت کردن این سیستم خیلی آسان و راحت‌تر از سایر تجهیزات مربوط به گرمایش و سرمایش می‌باشد و مقدار هزینه خیلی کمی هم دارا است. با استفاده از فن کوئل‌ها شما می‌توانید میزان دمای هر مکان را خودتان انتخاب کنید و همچنین در هنگام استفاده دمای برخی از مکان‌ها را کم یا زیاد کرده یا حتی خاموش نمایید. فن کوئل‌ها در هنگام استفاده هیچ آلودگی را از جایی به جای دیگر انتقال نمی‌دهند.

جمع بندی

در این مقاله به مطالبی راجب دریچه فن کوئل و نوع‌های گوناگون آن پرداختیم. و فهمیدیم که از دریچه بازدید یا فن کوئل می‌توان برای دست یافتن به درون سیستم یا دستگاه فن کوئل استفاده کرد که دارای جنس و نوع‌های گوناگونی است. در فن کوئل‌ها تنظیم کردن میزان درجه حرارت توسط ترموستات (Thermostat) و تنظیم کردن میزان رطوبت مکان توسط هیومیدستات (Humidostat) و تنظیم کردن میزان هوا توسط دستگاهی به نام فن و همچنین تنظیم کردن میزان هوای جدید با راه و روش های زیادی مدیریت می‌شود. در قسمت کاربردهای فن کوئل گفتیم که این دستگاه در مکان های بسیاری مثل هتل‌ها و ساختمان‌های زیادی مورد استفاده قرار می‌گیرد. نکته ای که نیاز است در این قسمت بدانید این است که در بیمارستان‌ها هم از فن کوئل استفاده شده ولی این مطلب و استفاده شدن زیاد خوب نمی‌باشد چرا که میزان فیلتر هوایی که درون فن کوئل‌ها قرار گرفته خیلی کم است و نگه داشتن و پاکیز کردن آن‌ها مثل سایر فن کوئل‌ها راحت نیست و دشواری به همراه دارد. امیدواریم شما با مطالعه این مطالب توانسته باشید اطلاعات خود را در زمینه دریچه فن کوئل بیشتر کرده باشید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته بندی


مقالات ما


دریچه بازدید
 • ۱۳
 • اردیبهشت
 • دریچه بازدید

  اهمیت دریچه بازدید در ساختمان   دریچه بازدید یکی از انواع دریچه هایی است که برای دسترسی به تأسیسات ساختمان مورد استفاده قرار ...

  دریچه اسلوت
 • ۱۳
 • اردیبهشت
 • دریچه اسلوت

  دریچه اسلوت چیست؟   آیا می دانید دریچه اسلوت چه نوع دریچه ای است و برای افزایش تهویه مطبوع در چه مکان ...

  جعبه کلکتور
 • ۱۳
 • اردیبهشت
 • جعبه کلکتور

  جعبه کلکتور کاربردها و معیارهای خرید آن   همه روزه شاهد پیشرفت های زیادی در زمینه ی لوله کشی آب، فاضلاب، گاز ...

  دریچه چوبی
 • ۱۳
 • اردیبهشت
 • دریچه چوبی

  کاربرد دریچه ی چوبی و انواع آن دریچه چوبی از جمله المان های متناسب با طراحی چوب در دکوراسیون داخلی فضاهای مدرن امروزی ...

  ارتباط با ما


  شماره تماس

  09131109867

  ادرس

  اصفهان-آبشار سوم-مجتمع رویال سنتر

  پست الکترونیک

  Mashayekhi.tec@gmail.com