دمپر های ضد حریق

دمپر های ضد حریق

دمپر های ضد حریق

بنابر تحقیقات NFPA (National Fire Protection Association) در سال 1930، سازمان بیمه ی آتش سوزی جهانی اعلام کرد جهت کنترل آتش سوزی و جلوگیری از انتقال حرارت به دیگر فضا های یک ساختمان می توان در سیستم هوای لن مجموعه از دمپر ها استفاده نمود. امروزه دانشمندان و محققان زیادی در این زمینه دست به اکتشافات و بررسی های زیادی در این زمینه انجام داده اند تا میزان عملکرد دمپر ها در جلوگیری از انتقال حرارت، دود، آتش و شعله را به دیگر قسمت های یک ساختمان بررسی نمایند و میزان اثر بخشی دمپر ها را نیز افزایش دهند. 

استانداردهای دمپر ضد آتش

دمپرهای ضد حریق‌‌ (fire dampers)، جز تجهیزاتی هستند که در یک سیستم (Heating,Ventilation,Air Conditioning) HVAC ، با تشخیص گرما، بر طبق استاندارد UL555 ، بصورت اتوماتیک بسته می شوند. دمپر دود ، از تجهیزاتی است که به منظور کنترل حرکت دود در یک سیستم HVAC، بر طبق استاندارد UL555s نصب می شود.

دمپر های ترکیبی دود و حریق : عملکرد این تجهیزات به گونه ای می باشد که بطور همزمان در مقابل دود و آتش مقاومت کرده و الزامات استانداردهای دود و آتش را برآورده می کنند. در ایالت متحده، در کدهای استاندارد قدیمی نیز مقررات برای جلوگیری از انتشار دود در ساختمان ها وجود دارد. تعدادی از این اقدامات شامل نصب دمپر های دود نیز می باشند. ویرایش سال 2000 استاندارد بین المللی ساختمان ها (International Building code) IBC الزامات نصب دمپرهای دود با درجه بندی آتش در دیوارهای راهروها را مشابه استانداردهای قدیمی هستند را حفظ کرده است. اما بر طبق دستورات جدیدی که در ویرایش جدید استاندارد IBC افزوده شده است، وجود دمپر های دود در محل نفوذ شفت ها ، بجای استفاده از یک سیستم کنترل دود اتوماتیک، مجاز است.

در حالی این تغییر در استاندارد در IBC مورد تایید قرار گرفت که بر طبق بسیاری از الزامات استاندارد های گذشته، در صورت وجود سیستم اطفا حریق اتوماتیک (Sprinkler) ، می توان الزامات دیواره ها و بخش هایی دارای درجه بندی آتش و یا مقاومت در برابر دود را ضعیفتر ساخت و یا حذف نمود. از آنجایی که نصب دمپر های دود در ورودی شفت ها در استانداردها یک دستور جدید محسوب می شود و علی رغم در نظر گرفتن مشکل گسترش دود در کل ساختمان ها شامل ساختمان های دارای(Sprinkler)   ، الزامات دمپر های دود در نفوذ به داکت ها در شفت ، همچنان مخالفتهایی در مورد استفاده از دمپر دود در ساختمان ها وجود دارد. مخالفان معتقدند که هزینه نصب و نگهداری دمپر های دود به عنوان یک هزینه غیر قابل قبول بر مالکان فشار وارد می کند در حالیکه تاثیری در افزایش ایمنی ساکنان ندارد. در اکثر مواقع از قابلیت اطمینان و اثر بخشی اسپرینکلر ها را به عنوان توجیحی برای حذف الزامات نصب دمپرهای دود در شفت ها استفاده می شود. اعضا اصلی انجمن استاندارد بین المللی (ICC)  ، بطور پیوسته پروپوزال هایی که در محل ورود کانال به شفت از دمپرهای دود استفاده نمی کنند را نمی پذیرند.

موسسه فنی مهندسی مشایخی با رعایت اصول و استاندار های ملی و طبق نیاز های مشتریان عزیز خود سعی نموده است بهترین دمپر ها را تولید و عرضه نماید.

برای خرید محصولات دمپرهای ضد حریق سایت ما روی لینک زیر کیلیک کند:

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته بندی


مقالات ما


دریچه بازدید
 • ۱۳
 • اردیبهشت
 • دریچه بازدید

  اهمیت دریچه بازدید در ساختمان   دریچه بازدید یکی از انواع دریچه هایی است که برای دسترسی به تأسیسات ساختمان مورد استفاده قرار ...

  دریچه اسلوت
 • ۱۳
 • اردیبهشت
 • دریچه اسلوت

  دریچه اسلوت چیست؟   آیا می دانید دریچه اسلوت چه نوع دریچه ای است و برای افزایش تهویه مطبوع در چه مکان ...

  جعبه کلکتور
 • ۱۳
 • اردیبهشت
 • جعبه کلکتور

  جعبه کلکتور کاربردها و معیارهای خرید آن   همه روزه شاهد پیشرفت های زیادی در زمینه ی لوله کشی آب، فاضلاب، گاز ...

  دریچه چوبی
 • ۱۳
 • اردیبهشت
 • دریچه چوبی

  کاربرد دریچه ی چوبی و انواع آن دریچه چوبی از جمله المان های متناسب با طراحی چوب در دکوراسیون داخلی فضاهای مدرن امروزی ...

  ارتباط با ما


  شماره تماس

  09131109867

  ادرس

  اصفهان-آبشار سوم-مجتمع رویال سنتر

  پست الکترونیک

  Mashayekhi.tec@gmail.com