دریچه اسلوت

دریچه اسلوت

دریچه اسلوت

دریچه اسلوت چیست؟

 

آیا می دانید دریچه اسلوت چه نوع دریچه ای است و برای افزایش تهویه مطبوع در چه مکان هایی مفید است؟ آیا کاربرد دریچه اسلوت را می دانید؟ بنابراین تا پایان این مطلب ما را همراهی تا پاسخ پرسش های خود را بیابید.

دریچه اسلوت یا اسلات برای ساختمان های چند طبقه تجاری، مسکونی و … کاربرد دارند، چرا که ایجاد محفظه های پنجره مانند در چنین ساختمان هایی برای ورود و خروج هوا ممکن نمی باشد. بنابراین در ساختمان سازی جهت مرتفع نمودن جریان هوا در قسمت های مختلف از سیستم هوا رسانی و کانال سازی هوا کمک گرفته می شود و در بخش انتهایی سیستم هوا رسانی از دریچه های هوا به ویژه دریچه های اسلوت جهت کنترل و تنظیم جریان هوا استفاده می گردد. دریچه های اسلوت از کاربردی ترین انواع دریچه ها برای این منظور به شمار می آیند که انواع مختلف آن با توجه به معیارهای خاص قابل کاربرد می باشند.

دریچه های اسلوت در چند ردیف و به شکل خطی ممتد و تکرار شونده هستند که در معماری فضای داخلی نیز دارای کاربرد می باشند. با استفاده از این دریچه ها امکان استفاده از هوایی مطبوع در همه بخش های ساختمان اعم از اتاق های کوچک و بزرگ است چرا که جریان هوای رفت و برگشت به شکل یکنواخت و بدون مکث قابل تنظیم می باشد. دریچه های اسلات قابل نصب بر روی سقف، سقف کاذب، دیوار ساختمان و کنج ها هستند. از این رو می توان گفت بهترین محل جهت نصب این نوع دریچه اتاق، راهرو و لابی ساختمان های مختلف چند طبقه، سالن و سوله های صنعتی، تولیدی و ورزشی، فضاهایی با حداکثر ارتفاع 5 متر بوده و به درخواست مشتری به طول نامحدودی قابل نصب می باشند.

انواع دریچه های اسلوت و نحوه کار آن

انواع دریچه های اسلوت و نحوه کار آن

دریچه های اسلوت در انواع مختلفی با توجه به شکل ظاهری خود طبقه بندی می شوند. دریچه های دو اسلات که شامل یک تیغه جدا کننده و دو شیار هوا هستند. انواع سه اسلات دارای دو تیغه جدا کننده و سه شیار هوا می باشند. به همین ترتیب تعداد شیارهای هوا در آنها افزایش می یابد و حداکثر تعداد شیارهای هوا در این نوع دریچه ها می تواند 10 اسلات باشد.

دریچه های اسلات می توانند به شکل قوس دار نیز تولید می شوند که در این مدل غالباً حداکثر تعداد شیارهای هوا 8 اسلات می باشد. علاوه بر این دریچه های اسلات به صورت گونیا قابل نصب در کنج قائمه سقف، در زاویه بیشتر از 90 و کمتر از 180 درجه قابلیت نصب در کنج دیوار و سقف هایی با شکل ناهمگون، انواع عمودی به سمت خارج که بر روی پیشانی دیوار در محل برخورد سطوح بیرونی دو دیوار و دریچه اسلوت عمودی به سمت داخل که بر روی پیشانی دیوار در محل برخورد سطح های داخلی دو دیوار قابل نصب و استفاده می باشند.

معمولاً جهت اتصال بهتر دریچه، افزایش قدرت هوا رسانی و هوا دهی یکنواخت انواع دریچه های اسلات که دارای طول بلندی هستند از پلنیوم باکس خاص هر مدل استفاده می شود. بنابراین جریان هوای متعادل و نامحسوس از طریق دریچه ی اسلوت به محیط اعمال می گردد و خروج هوا به پلنیوم باکسی که پشت آن به کار رفته وابسته می باشد. بنابراین پخش یکپارچه و یکنواخت در داخل پلنوم باکس موجب خروج آن از دریچه اسلوت به صورت یکپارچه و همگن می شود. در انتخاب این دریچه ها باید به مواردی مثل ارتفاع نصب، سرعت جریان هوا روی دریچه، مقدار پرتاب، تطابق دریچه با پلنیوم باکس و روش نصب آن توجه گردد.

در ضمن دریچه های اسلوت از نظر بعد نیز دارای محدودیت طول و عرض می باشند، حداکثر در طول 30/2 سانتی متر و حداقل طول 15 سانتی متر و محدودیت عرضی آنها ماکزیمم 32 و حداقل 4 سانتی متر است.

کاربرد و فواید دریچه های اسلوت

دریچه های اسلوت خطی به دلیل کاربرد پره های قابل تنظیم دارای الگوهای مختلف پرتاب می باشند که بسته به نوع کاربرد باید نوع مناسبی جهت استفاده انتخاب شود. این نوع دریچه ها از دریچه های هوای رفت به شمار می آیند اما در گاهی موارد به دلیل حفظ هماهنگی در طراحی در هوای برگشت هم قابل کاربرد هستند. همچنین این نوع دریچه ها بسته به طول مسیر نصب به شکل یک سر بسته، دو سر بسته و یا دو سر باز ساخته می شوند.

دریچه های اسلوت بر خلاف دیگر دریچه های خطی به دلیل برخورداری از ظاهری دکوراتیو و جالب، محبوبیت بسیاری یافته است، از این رو با کاربرد آنها در لابی و راهروی هتل ها، ساختمان های لوکس، برج ها، فضای داخلی ادارات، پاساژها و در سالن های با کاربری مختلف ورزشی، صنعتی و تولیدی زیبایی ظاهری این ساختمان ها را دو چندان می نماید.

دریچه های اسلوت بر خلاف دیگر دریچه های هوا به دلیل شکل ظاهری، جنس بدنه و مکان های قابل نصب در نوع خود منحصر به فرد هستند و دارای فواید جالبی می باشند که برخی از آنها عبارت اند از:

 

1) داشتن کار آمدی و عملکرد فنی خوب در کنار ظاهری زیبا و دکوراتیو

2) یکنواخت نمودن جریان هوا

3) قابل تولید به صورت منحنی و مدور

4) امکان افزایش شکاف های هوا تا ده اسلات در این دریچه ها

5) قایلیت نصب راحت و با سرعت بالا در کوتاهترین زمان

6) گزینه مناسب برای کنج های دیواری و سقفی با قابلیت طراحی در زاویه دلخواه

دریچه اسلوت با کیفیت از کجا تهیه کنیم؟

 

دریچه های اسلوت در انواع مختلفی وجود دارند که باید هنگام خرید آنها به مؤسسه های فنی مهندسی مجرب در این زمینه مراجعه شود. مؤسسه های فنی معتبر در زمینه تولید انواع دریچه با تولید انواع با کیفیت در جنس های مرغوب و دارای کارکرد فنی مناسب قادر هستند نیاز شما را از لحاظ تامین هوای مطبوع مرتفع نمایند. علاوه بر این چنین مؤسسه هایی با داشتن دانش کافی شما را در انتخاب دریچه های با میزان کارایی بالا با توجه به محیط، ارتفاع و … راهنمایی و محصولات خود را با شرایط استثنایی در اختیار شما قرار می دهند. مؤسسه فنی مهندسی مشایخی با تولید دریچه های اسلوت مرغوب و تضمین کیفیت و کارایی محصولات خود، نیاز ساختمان را از هر جهت بر آورده می کنند.

سخن پایانی

امروزه دریچه های اسلوت جهت تامین هوای مطبوع و دو چندان نمودن زیبایی در ساختمان های چند طبقه تجاری، اداری، پاساژها، لابی ها و … مورد استقبال و محبوبیت فراوان قرار گرفته اند.

شما همراهان می توانید انواع دریچه های اسلوت را از مؤسسه های فنی معتبر خرید کنید و با کسب مشاوره از کارشناسان مجرب آنها، محصولی با کیفیت و کار آمد را تهیه کنید. مؤسسه فنی مهندسی مشایخی که با تولید انواع دریچه های مختلف مطابق با استانداردهای روز دنیا و دارای بهترین طراحی به یکی از مؤسسه های فنی موفق در این زمینه تبدیل شده است. بنابراین جهت استعلام قیمت، خرید انواع دریچه های اسلوت و یا داشتن هر پرسشی در مورد این دریچه ها می توانید از راهنمایی کارشناسان مؤسسه بهره مند شوید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته بندی


مقالات ما


دریچه بازدید
 • ۱۳
 • اردیبهشت
 • دریچه بازدید

  اهمیت دریچه بازدید در ساختمان   دریچه بازدید یکی از انواع دریچه هایی است که برای دسترسی به تأسیسات ساختمان مورد استفاده قرار ...

  دریچه اسلوت
 • ۱۳
 • اردیبهشت
 • دریچه اسلوت

  دریچه اسلوت چیست؟   آیا می دانید دریچه اسلوت چه نوع دریچه ای است و برای افزایش تهویه مطبوع در چه مکان ...

  جعبه کلکتور
 • ۱۳
 • اردیبهشت
 • جعبه کلکتور

  جعبه کلکتور کاربردها و معیارهای خرید آن   همه روزه شاهد پیشرفت های زیادی در زمینه ی لوله کشی آب، فاضلاب، گاز ...

  دریچه چوبی
 • ۱۳
 • اردیبهشت
 • دریچه چوبی

  کاربرد دریچه ی چوبی و انواع آن دریچه چوبی از جمله المان های متناسب با طراحی چوب در دکوراسیون داخلی فضاهای مدرن امروزی ...

  ارتباط با ما


  شماره تماس

  09131109867

  ادرس

  اصفهان-آبشار سوم-مجتمع رویال سنتر

  پست الکترونیک

  Mashayekhi.tec@gmail.com