انواع دریچه های سقفی

انواع دریچه های سقفی

انواع دریچه های سقفی

دریچه ای که از طریق سقف باعث هوا رسانی می گردد، دریچه سقفی نام گذاری می شود. دریچه های سقفی ازنظر مدل در انواع مختلف چهارگوش یک طرفه، دوطرفه، سه طرفه و چهار طرفه، گرد، مشبک و خورشیدی طراحی و تولید می شوند. با ما همراه شوید تا انواع دریچه های سقفی هوا را به شما معرفی کنیم.

در دریچه های سقفی، پخش هوا در فضا باعث می شود تا دما با سرعت خوبی به نقطه مطلوب برسد. لازم به ذکر است که در این نوع دریچه ها، با توجه به جهت پره ها، هوا با سرعت مناسبی به سطح می رسد.

دریچه های سقفی غالباً برای هوای رفت و در برخی موارد برای برگشت هوا مورداستفاده قرار می گیرند. مهم ترین کاربردهای این دریچه ها به شرح زیر است:

 • در محیط‌ های اداری، بیمارستان ها و منازل مسکونی با ارتفاع سقف مختلف استفاده می شوند.
 • دارای کاربردهای سرمایشی، گرمایشی و تهویه مطبوع می باشند.
 • جهت هوای رفت، برگشت و خروجی با حجم هوای عبوری زیاد

انواع دریچه های سقفی هوا

دریچه های سقفی هوا ازنظر شکل هندسی به دو دسته چهارگوش و گرد طبقه بندی می شوند.

 

 • دریچه های سقفی چهارگوش کلاف پهن آلومینیومی

دريچه های سقفی چهارگوش كلاف پهن آلومينيومی غالباً برای هوای رفت قابل استفاده اند و در سقف های بتا ارتفاع 4 متر قابل نصب می باشند. الگوی پخش و توزیع هوای این نوع دریچه های سقفی به صورت افقی گسترده است.

دريچه های سقفی چهارگوش كلاف پهن آلومينيومی قابلیت نصب بر روی سقف و با فاصله از دیوار جانبی را دارند و قاب آن ها به عمق تقریبی 5 سانتی متر می باشد. در این مدل از دریچه های سقفی می توان پره های هدایت هوا را از قاب دریچه جدا نمود. قاب و پره این دریچه ها از جنس آلومینیوم مرغوب ساخته شده و قابلیت نصب دمپرهای پشت دریچه ای موازی و متقابل را دارا هستند.

نکاتی جهت نصب دریچه های سقفی چهارگوش کلاف پهن

دریچه-ی-سقفی-چهارگوشبرای نصب درست دریچه های سقفی چهارگوش کلاف پهن آلومینیومی، اندازه بازشو سقف باید به اندازه 7 سانتی متر از ابعاد پشت دریچه بزرگ تر باشد.

در این مدل دریچه های سقفی، باید توجه داشت که کانال وصل شونده به پشت دریچه بایستی به اندازه 2 سانتی متر بالاتر از تراز پایین سقف تمام شود. دریچه های سقفی چهارگوش کلاف پهن دارای پره های متحرک می باشند و همراه یا بدون دمپرهای چهارگوش موازی، متقابل و پروانه ای قابلیت نصب بر روی سقف را دارا هستند. در این مدل دسترسی به دمپرها از طریق جدا نمودن پره ها از هم دیگر امکان پذیر است.

در این مدل دریچه ها با توجه به امکان جدا شدن پره از قاب و حفظ ظاهر دریچه، سوراخی بر روی قاب دریچه نیست و دریچه از بخش داخلی قاب به کانال یا معبر مربوطه وصل می شود.

دریچه های سقفی چهارگوش کلاف پهن به دو شکل داخل تایل آرمسترانگ (حداکثر اندازه کانال و معبر 16*16 اینچ) و یا تمام آرمسترانگ (حداکثر اندازه کانال و معبر 17*17 اینچ) در انواع مختلف رنگ های پودری کوره ای الکترواستاتیک ساخته می شوند.

دریچه های سقفی چهارگوش کلاف دور باز آلومینیومی

نصب-دریچه-های-سقفی-چهارگوشدریچه سقفی چهارگوش کلاف دور باز غالباً برای هوای رفت کاربرد دارند و برای دهش، برگشت و یا تخلیه هوای محیط تهویه شده مورداستفاده قرار می گیرند. جنس این نوع دریچه ها از آلومینیوم می باشد. دریچه های کلاف دور باز مانند انواع کلاف پهن برای سقف هایی تا ارتفاع 4 متر مناسب است و قابلیت هدایت هوا در یک تا 4 طرف را دارند.

تفاوت دریچه های چهارگوش کلاف دور باز با انواع کلاف پهن از یک طرف در پروفیل استفاده شده در قاب دریچه می باشد و از طرفی محدودیت های ابعادی جهت نصب را ندارند.

دریچه های کلاف دور باز در دو نوع پره ثابت و متحرک تولید می شوند. مدل پره ثابت همراه یا بدون دمپرهای چهارگوش موازی و متقابل می باشند، زیرا دسترسی به این دمپرها از شیار قاب امکان پذیر است. در مدل پره متحرک امکان نصب به همراه دمپر پروانه ای و یا نصب از داخل قاب بدون ایجاد سوراخ پیچ روی رخ قاب وجود دارد.

دریچه های سقفی کلاف دور باز در رنگ های مختلف پودری الکترواستاتیک کوره ای عرضه می شوند. جهت نصب آن ها، سوراخ هایی روی قاب تعبیه شده و دریچه از روی قاب در مکان موردنظر پیچ می گردد. این نوع دریچه سقفی به دو صورت دریچه داخل تایل آرمسترانگ (حداکثر اندازه 20*20 اینچ) و یا دریچه تمام آرمسترانگ در انواع مختلف رنگ های پودری الکترواستاتیک تولید می گردد.

دریچه های سقفی گرد

دریچه-های-سقفی-گرددریچه های سقفی گرد به دو نوع تخت و برجسته قابل تفکیک می باشند. هر دو نوع دریچه های سقفی گرد دارای کاربردهای سرمایشی، گرمایشی و تهویه مطبوع می باشد و غالباً جهت هوای رفت و در مواردی برای هوای برگشت و خروجی با حجم عبوری بالا (در انواع برجسته تا 2000 فوت بر دقیقه) در سقف هایی با ارتفاع کمتر از 4 متر قابل استفاده هستند.

پره های این نوع دریچه ها به دلیل این که دارای ساختار آیرودینامیکی خاصی هستند، صدای بسیار کمی در حین عبور هوا از روی پره ها ایجاد می نمایند. پخش و توزیع هوای دریچه های سقفی گرد تخت و برجسته به صورت 360 درجه است که باعث توزیع همگن تر هوای عبوری می گردد. الگوی پخش هوا در مدل تخت به شکل افقی وسیع (Wide Horizontal) و در انواع برجسته به صورت پخش نیمه افقی (Semi Horizontal) می باشد.

نکاتی جهت نصب دریچه های سقفی گرد
نصب-دریچه-ی-سقفی-گرد

هر دو مدل دریچه های سقفی گرد قابلیت نصب روی سقف های کاذب و اتصال مستقیم به کانال و معبرهای گرد را دارا می باشند. پره های این مدل دریچه ها را به دلیل خاصیت جداشوندگی فنری پره ها از قاب دریچه، می توان به راحتی از قاب جدا نمود و نصب آن را از داخل قاب انجام داد که تأثیر بسیاری خوبی در زیبایی ظاهری و معماری فضا دارد، زیرا این مسئله باعث شده تا روی رخ قاب نیازی به ایجاد سوراخ پیچ نباشد.

هر دو مدل دریچه های سقفی گرد تخت و برجسته در طراحی سقف باز و پلان باز مانند سالن های بزرگ مثل نمایشگاه، سوپر مارکت، فرودگاه و کارخانه ها مورداستفاده قرار می گیرند.

مؤسسه فنی مشایخی جهت تولید دریچه های سقفی گرد تخت و برجسته از مرغوب ترین آلیاژهای آلومینیومی دارای ضخامت 1 میلی متر با قابلیت کشش استفاده می کند. کیفیت بالای ساخت این دریچه ها توسط این مؤسسه فنی باعث شده تا صادرات انواع برجسته به کشورهای محدوده خلیج فارس انجام شود.

این مؤسسه فنی بسته به نیاز کارفرما و شرایط اقلیمی، دریچه های سقفی گرد تخت و برجسته را همراه با سوراخ پیچ در قاب، دمپر پشت دریچه ای پروانه ای و نیم صفحه، تبدیل پشت دریچه برای معبر و کانال فلکسی بل، دریچه داخل تایل آرمسترانگ و در انواع رنگ های پودری الکترواستاتیک کوره ای تولید می نماید.

سخن پایانی

با توجه به نیاز روزانه ساختمان های اداری و مسکونی به انواع دریچه های سقفی جهت کاربردهای گرمایشی، سرمایشی و تهویه هوا (به ويژه در شرایط کرونایی موجود)، لازم است جهت سفارش، تهیه و نصب انواع دریچه های سقفی با توجه به نیاز و شرایط اقلیمی موجود در محل زندگی یا محل کار خود اقدام نمایید.

دریچه های سقفی مؤسسه مشایخی از مواد اولیه ی باکیفیت و مرغوب و با طراحی جذاب و شیک ساخته شده و قابلیت نصب در انواع سقف را دارا هستند. دریچه های سقفی این مؤسسه به دلیل دارا بودن ساختار آیرودینامیکی خاص، صدای بسیار کمی در هنگام عبور هوا ایجاد می کنند. الگوی پخش هوا در این دریچه ها به دو صورت افقی وسیع و نیمه افقی می باشد.

مؤسسه فنی مشایخی جهت نصب دریچه ها از افراد باتجربه و دارای مهارت بالا استفاده می نماید تا دریچه ها به بهترین شکل ممکن نصب شده و بهترین بازدهی را داشته و در عین حال تأثیر زیادی بر زیبایی ظاهری و معماری فضا را برای شما به ارمغان آورند. از این رو، مؤسسه فنی مشایخی قصد همکاری طولانی مدت در پروژه های بزرگ مسکونی، اداری، صنعتی و استراتژیک و با کارفرمایان و مهندسان به نام کشور را دارد.

از این رو، پیشنهاد ما به شما این است که به وب سایت مؤسسه فنی مشایخی به نشانی https://mashayekhi-tec.com مراجعه نمایید و کاتالوگ محصولات این مؤسسه را همراه با مشخصات فنی آن ها و همچنین نظرات کاربران و فرم های سفارش را مشاهده و جهت سفارش دریچه سقفی مدنظر خود اقدام نمایید.

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته بندی


مقالات ما


دریچه بازدید
 • ۱۳
 • اردیبهشت
 • دریچه بازدید

  اهمیت دریچه بازدید در ساختمان   دریچه بازدید یکی از انواع دریچه هایی است که برای دسترسی به تأسیسات ساختمان مورد استفاده قرار ...

  دریچه اسلوت
 • ۱۳
 • اردیبهشت
 • دریچه اسلوت

  دریچه اسلوت چیست؟   آیا می دانید دریچه اسلوت چه نوع دریچه ای است و برای افزایش تهویه مطبوع در چه مکان ...

  جعبه کلکتور
 • ۱۳
 • اردیبهشت
 • جعبه کلکتور

  جعبه کلکتور کاربردها و معیارهای خرید آن   همه روزه شاهد پیشرفت های زیادی در زمینه ی لوله کشی آب، فاضلاب، گاز ...

  دریچه چوبی
 • ۱۳
 • اردیبهشت
 • دریچه چوبی

  کاربرد دریچه ی چوبی و انواع آن دریچه چوبی از جمله المان های متناسب با طراحی چوب در دکوراسیون داخلی فضاهای مدرن امروزی ...

  ارتباط با ما


  شماره تماس

  09131109867

  ادرس

  اصفهان-آبشار سوم-مجتمع رویال سنتر

  پست الکترونیک

  Mashayekhi.tec@gmail.com