دریچه تأمین هوای تازه چیست؟

دریچه تأمین هوای تازه چیست؟

دریچه تأمین هوای تازه چیست؟

دریچه تأمین هوای تازه به شما کمک می کند که با نصب آن در محیط اداری یا مسکونی خود هوای تازه ی آنجا را تأمین کنید. راه کارهای که برای کاهش آلودگی صوتی انجام می شوند مانند نصب پنجره های دوجداره و… باعث می شود اکسیژن به خوبی به داخل ساختمان ورود نکند و هوای تازه در محل جریان پیدا نکند. بنابراین برای حل این مشکل باید راه کاری پیدا کرد.

برای استفاده از وسایل گاز سوز ما به اکسیژن کافی نیاز داریم تا واکنش سوختن به طور کامل انجام شود اگر سوختن به صورت ناقص انجام شود باعث تغییر رنگ شعله از آبی به زرد باعث ورود مقدار زیادی گاز مونو اکسید کربن به ساختمان می شود که وجود این گاز در محیط بسته باعث سردرد و حالت تهوع ناشی از مسمومیت گاز مونو اکسید کربن به همراه دارد.

برای جلوگیری از این موضوع استفاده از دریچه تأمین هوای تازه است که می تواند به خوبی این مشکل را حل کند. دریچه های تأمین هوای تازه راهی برای عبور هوا و به جریان انداختن هوا یا به عبارتی پلی از هوای بیرون ساختمان به داخل ساختمان است که هم ما را از آلودگی های صوتی دور می کند هم به طریقی هوای تازه را به جریان می اندازد.

چرا تعویض هوا؟ چرا دریچه هوای تازه؟

انواع دریچه

تامین اکسیژن برای تنفس، مانع شدن از افزایش گاز مونوکسید کربن، پاک سازی محیط از هوای آلوده، منع افزایش رطوبت هوا، تأمین اکسیژن وسایل گاز سوز و… همگی از مواردی هستند که ما را مجاب به تعویض هوا در ساختمان می کنند.

این دریچه ها به خوبی ما را به خواسته های خویش می رسانند و از راکد ماندن هوا جلوگیری و هوای تازه را در محیط به جریان می اندازند. که در صورت رعایت نکردن این موضوع باعث ایجاد خسارت های جانی خواهد شد که خسارت های کوتاه مدت مانند مسمومیت و بلند مدت مانند بیماری های ریوی می توان اشاره کرد.

دریچه های بیرونی و دریچه های داخلی!

 

دریچه-ی-تامین-هوای-تازهدریچه های تامین هوای تازه از دو قسمت تشکیل شده اند؛ یکی برای محیط خارجی ساختمان و دیگری برای داخل ساختمان که هر کدام باید دارای شرایط خاصی با توجه به قسمت نصب باشند. مثلاً درچه های بیرونی باید در برابر برف و باران و تابش نور و… مقاوم باشند تا در اثر چنین شرایطی از بین نروند همچنین دریچه درونی نیز باید شرایطی داشته باشد که در زیر به برخی ویژگی های آن ها می پردازیم:

 • دریچه های تامین هوای داخلی: این دریچه های داخلی را از جنس آلومینیوم می سازند برای رنگ پوشش دهنده ی آن ها برای تطبیق آن با دکوراسیون محیط و آلوده نشدن به گرد و غبار از رنگ پوشش دهنده الکترواستاتیک استفاده می کنند.
 • دریچه های تامین هوای خارجی: دریچه های خارجی را نیز مانند دریچه های داخلی برای استفاده از خاصیت ضدزنگ زدگی و ضدپوسیدگی معمولاً از جنس آلومینیوم می سازند تا در برابر شرایط بیرون از ساختمان دوام آورد. برای رنگ پوشش دهنده نیز مانند دریچه های داخلی باید دارای خاصیت الکترواستاتیک برخوردار باشد تا مانع موج گرفتگی و نیز مانع جذب کثیفی و گرد و غبار شود. همچنین مشتری در انتخاب این دریچه ها در سلیقه خود محدود نشود.

گریل هایی بر روی دریچه های بیرونی نصب شده که آب باران را به پایین هدایت و مانع از ورود آب ها به دریچه می شوند گریل ها با زاویه 45 درجه و با فاصله 12 سانتی متری از یکدیگر نصب شده اند همچنین یک توری فلزی نیز پشت گریل ها جهت منع عبور حشرات به داخل ساختمان می شود. لذا باید دریچه های تأمین هوای تازه ویژگی های لازم و کاربردی جهت جلب رضایت و خواسته های مشتری را داشته باشد.

نکاتی مورد توجه در ارتباط با دریچه های تامین هوای تازه!

 • ابعاد دریچه هوا برحسب فضای ساختمان و نوع آن تعیین می شود.
 • دریچه های تأمین هوا نباید بر روی درب نصب شوند.
 • ابعاد دریچه ها باید بسیار دقیق انتخاب شوند توصیه می شود در ابعاد مربعی یا دایره ای تهیه شوند.
 • در زمان ساخت ساختمان محل نصب دریچه ها باید به گونه ای انتخاب شود که در هنگام نصب با دریچه هود آشپزخانه اشتباه گرفته نشود.
 • سنگ نمای ساختمان نباید برای نصب دریچه تأمین هوای تازه برش و حفر شود!
 • سعی شود از دریچه های تأمین هوای تازه آیفونی استفاده نشود.

انواع دریچه تأمین هوای تازه از لحاظ ماده بکار برده شده

دریچه-ی-تأمین-هوای-تازه

دریچه های تأمین هوای تازه از نظر جنس ساخته شده به دسته هایی تقسیم بندی می شوند که در زیر آن ها را نام می بریم:

دریچه تأمین هوای تازه آلومینیومی

دریچه تأمین هوای تازه چوبی

دریچه تأمین هوای تازه گالوانیزه

دریچه تأمین هوای تازه پلاستیکی

دریچه تأمین هوای تازه ورق روغنی

دریچه تأمین هوای تازه استیل

دریچه های تأمین هوای تازه بر اساس ویژگی و شکل ظاهری

دریچه های تأمین هوای تازه همان طور که بر اساس جنس و محل نصب و … انواعی داشت بر اساس شکل ظاهری نیز انواعی دارد که آن ها را نام می بریم:

گرد، بلندگویی، پره زِد، خطی، گریلی، چهار گوش، توری دار، مشبک و…

سخن پایانی

همان طور که مطالعه کردید یکی از معضلات ساختمان سازی نوین تأمین هوای تازه است که به دلیل نصب درب و پنجره های دو جداره با مشکل یعنی راکد شدن هوای محل سکونت یا کار مواجه می شوند.

با نصب دریچه های تأمین هوای تازه می توان این مشکل را که از کنار خسارات جانی آن در اثر افزایش گاز مونو اکسید کربن بوجود می آید به راحتی گذشت حل می کند و هوای تازه را در محیط به جریان می اندازد تا اکسیژن کافی برای تنفس و احتراق وسایل گاز سوز تأمین شود.

همچنین شما می توانید جهت مشاهده انواع دریچه های تأمین هوای تازه از لحاظ جنس، شکل، رنگ، قیمت و… جهت آشنایی بیشتر و انتخاب صحیح بر اساس شرایط ساختمان از مشاوره متخصصین ما استفاده کنید. جهت بهره مندی از مشاوره و آشنایی بیش تر می توانید به وب سایت گروه فنی مهندسی مشایخی مراجعه کنید و لذت پیشروی پروژه های خود به بهترین شکل ممکن را تجربه کنید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته بندی


مقالات ما


دریچه بازدید
 • ۱۳
 • اردیبهشت
 • دریچه بازدید

  اهمیت دریچه بازدید در ساختمان   دریچه بازدید یکی از انواع دریچه هایی است که برای دسترسی به تأسیسات ساختمان مورد استفاده قرار ...

  دریچه اسلوت
 • ۱۳
 • اردیبهشت
 • دریچه اسلوت

  دریچه اسلوت چیست؟   آیا می دانید دریچه اسلوت چه نوع دریچه ای است و برای افزایش تهویه مطبوع در چه مکان ...

  جعبه کلکتور
 • ۱۳
 • اردیبهشت
 • جعبه کلکتور

  جعبه کلکتور کاربردها و معیارهای خرید آن   همه روزه شاهد پیشرفت های زیادی در زمینه ی لوله کشی آب، فاضلاب، گاز ...

  دریچه چوبی
 • ۱۳
 • اردیبهشت
 • دریچه چوبی

  کاربرد دریچه ی چوبی و انواع آن دریچه چوبی از جمله المان های متناسب با طراحی چوب در دکوراسیون داخلی فضاهای مدرن امروزی ...

  ارتباط با ما


  شماره تماس

  09131109867

  ادرس

  اصفهان-آبشار سوم-مجتمع رویال سنتر

  پست الکترونیک

  Mashayekhi.tec@gmail.com